April 2, 2023
Portali Shprehja

Mrekullia e ekipit francez vazhdon! Drejtohet nga një trajner i cili gjobitet me 25 mijë euro sa herë zbret në stol!

Reims padyshim që po përjeton një sezon mbi pritshmerite. Skuadra e drejtuar nga trajneri me i ri –  vetem 30 vjec – Will Still aktualisht është në vendin e tetë në Ligue 1 dhe me fitoren e sotme ndaj Monaco ka arritur një moment të ri historik.

Reims nuk ka humbur në 19 ndeshje radhazi në ligë. Ecuria e pamposhtur është aktualisht më e gjata në pesë ligat më të mira dhe tani francezët mund të ëndërrojnë të mëdha. Një pozicion në renditje që do t’ia vlente kualifikimi në kupat e Europës është tashmë vetëm 6 pikë larg: ky është vendi i pestë, i zënë nga Rennes, i cili do t’i jepte akses direkt në paraprakisht të Ligës së Konferencës.

Një moment historik padyshim jashtë planeve në fillim të sezonit. Dhe te mendosh se trajneri, qe kurre ska luajtur futboll me profesionistet, detyron klubin e tij te paguaje cdo here sa zbret ne stol, nje gjobe prej 25 mije eurosh qe me ndeshjet e llogaritura nga momenti kur u zgjodh deri ne fund do te jene rreth 500 mije euro por qe nese ecuria ehste kjo, akoma me mire…

Will Still është trajneri i dytë i pamposhtur në 17 ndeshjet e tij të para në 5 ligat kryesore evropiane në shekullin e 21-të, pas Tito Vilanova me Barcelonën në 2012/13 (18). Jeta e trajnerit më të ri në një ligë evropiane, i cili mbushi të tridhjetat në tetor, është plot surpriza. Nga debutimi i tij me Preston North End’s Under 14s në serinë e tyre të pamposhtur prej 18 ndeshjesh (për momentin)

Ai ka një emër që duket si një formë foljeje në të ardhmen, por ajo që ka rëndësi për të është e tashmja. Will Still është trajneri i Reims ende nuk ka një licencë UEFA Pro dhe për rrjedhojë prania e tij në stoli eshte e paligjshme . Asnjë skualifikim, por një gjobë, e cila, nënvizoi ai duke shkelur syrin në një intervistë për një gazetë angleze, mund t’i zbritet drejtpërdrejt nga paga ose ndoshta jo.

 

.

Të Ngjajshme

Donadoni këshillon Leao-n: “Ja çfarë i mungon për të qenë kampion”

admin

“Nuk mund të ndodhë”, Klopp: Nuk di si ta shpjegoj atë që ka ndodhur

admin

Elche-Barça 0-1 pas 45′, akush si Lewandowski në La Liga (Pamjet)

admin

Leave a Comment