May 12, 2021
Portali Shprehja

Mund të ketë luftë, unë jam gati – Iliria News Agency

Një politikan boshnjak ka tronditur sot opinionin publik me deklaratën e tij. Kreu i Partisë së Veprimit Demokratik (SDA), Bakir Izetbegoviç trazoi përsëri publikun, duke e lënë të hapur mundësinë e një lufte të re në Ballkan.

“Babai im u fajësua kur tha “fle i qetë, nuk do të ketë luftë”. Pastaj nisi lufta. Unë nuk do ta them këtë. Sepse nuk varet vetëm nga Alija apo Bakir”, tha Izetbegoviç në një intervistë me kanalin O të Sarajevës.

Pyetjes së gazetarëve s nëse ishte i gatshëm të qëndronte para njerëzve nëse ka luftë, Izetbegoviç tha:

“Absolutisht! Absolutisht! Unë preferoj të vdes sot sesa të lejoj gjenocidet të sundojnë një pjesë të Bosnjë e Hercegovinës. Padyshim. Unë po ua them këtë sot gjatë Ramazanit. Pra, nuk ka dyshim që ata do ta bëjnë atë. Ata mund ta fillojnë, por ata nuk do ta dijë se si do të përfundojë”.

Të Ngjajshme

Kina rrit ndikimin në Ballkan përmes universiteteve në Serbi – Iliria News Agency

admin

Për 4 vite Kurti synon marrëveshje finale me Serbinë dhe 5 njohje nga shtetet e BE’së – Iliria News Agency

admin

Drazhar Mihajloviç ishte budalla, Kosovën e ka njohur shumica e Evropës – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment