December 5, 2022
Portali Shprehja

Muriqi “djeg” La Liga-n, mbret te Mallorca. Fundos Atletico-n. Akuzon Lazion: “Ndihesha si m*t aty! Ju nuk e dini si por…”

Vedat Muriqi i pandalshem! Duket sikur per shqiptarin La Liga eshte kampionati perfekt dhe ai ka gjetur veten pas momentit te veshtire qe kaloi ne Serie A dhe duket se ne ishullin e Mallorcas ka gjetur veten dhe besimin qe i mungonte. Dhe shifrat flasin: 8 gola te shenuar deri tani ne La Liga (edhe sonte ndaj Atletico Madrid ne fitoren e Mallorcas 1-0) Ne total, ishulloret kane shenuar 13 gola dhe vetem 5 i kane shenuar lojtaret e tjere. Pra, dardani ka realizuar 61% te golave…

Sonte ai realizoi ne minuten e 16-te te ndeshjes: eshte goli i katert radhazi per sulmuesin shqiptar, i cili nuk harron Lazios dhe se si u trajtua aty… Në një intervistë për Relevo, ka folur për përvojën e tij te Lazio dhe kalimin e tij te Mallorca: “Kur isha në Itali e kisha shumë të vështirë. Në Turqi gjërat po shkonin mirë, atëherë mora një telefonatë nga Lazio dhe nuk isha i sigurt që e mora atë vendim.

Në Turqi njerëzit më donin dhe shënova shumë gola. Por më duhej ta provoja atë përvojë. Lazio është një nga klubet më të mira në Itali dhe në atë kohë ata ishin gjithashtu në Ligën e Kampionëve. Vendosa të largohem, por u lëndova dhe gjërat nuk filluan mirë, u ktheva dhe shënova dy gola, por nuk më dhanë mundësinë të luaja, kur isha i sëmurë luajta 45 minuta, kur isha mirë nuk më dhanë mundësinë për të luajtur.

Ishin dy vite shumë të vështira.Kam kaluar shumë mirë me shokët e mi, kam ende shumë ish-shok skuadre me të cilët flas shpesh si Milinkovic, Marusic dhe Pepe Reina. Këta djem më ndihmuan shumë. Unë bëra mirë. Trajneri nuk më ka pëlqyer dhe as tifozët nuk më kanë pëlqyer. Por ende ka të bëjë me futbollin. Kur erdha në shtëpi nuk isha i lumtur, u ktheva i zemëruar dhe i trishtuar.

Ishte një situatë shumë e vështirë për mua, më pas gjithçka ndryshoi kur mbërrita në Mallorca në janar. Në ato dy vite fola shumë me gruan time që është më e fortë se unë. Ai më tha se duhej të isha i fortë, se duhej të isha gati për të shfrytëzuar rastin. Pas stërvitjes fillova të punoja me një trajner atletik dhe në dy muaj u ktheva në formë. Edhe ai mendor. Unë thjesht prisja momentin tim, por ai nuk erdhi kurrë.

Kishte ditë kur isha mirë dhe mendova se do të kthehesha në krye së shpejti si te Fenerbahce. Pastaj u ndjeva si m*ut. Mendova se futbolli kishte mbaruar për mua. Unë isha shumë negativ dhe kritik ndaj vetes. Pastaj zgjedhja për të shkuar në Majorka më ndryshoi jetën. Nuk e prisja të isha idhull këtu, por që në fillim ndjeva një dashuri të madhe rreth meje.

Kisha ardhur për një vit e gjysmë të komplikuar dhe Mallorca kishte nevojë për qëllimet e mia. Kur filluam negociatat për një kontratë të gjatë, menjëherë vura re mbështetjen e tifozëve dhe kjo më befasoi”.

.

Të Ngjajshme

JAPONIA GJEN GOLIN BEFASUES!!! VAR akordon, por legjenda gjermane kishte parashikuar gjithçka 1′ përpara… (PAMJET)

admin

Një Rolex një orë, dy avionë në muaj…; ja çfarë mund të blejë Ronaldo me rrogën te klubi i ri

admin

Shkallojnë fare serbët: Zvicra pagoi dy magjistare shqiptare për të na mundur, i pagoi nga 10 milionë dollarë…

admin

Leave a Comment