November 28, 2022
Portali Shprehja

Musk-ut i ka mbaruar energjia elektrike, por ai ëndërron që brenda një ore të arrijë kudo në botë

I ulur në errësirë, i veshur me një këmishë batik tradicional indonezian dhe i rrethuar me qirinj, Elon Musk ofroi një vizion të së ardhmes që përfshin alienët, tunele të thella dhe transport me raketa.

Pronari i SpaceX, Tesla dhe Twitter foli nëpërmjet lidhjes video me drejtuesit e biznesit në Bali në margjinat e samitit të G20 të hënën, me vetëm fytyrën dhe duart e tij të dukshme në një ekran të zi.

“Na ka fikur energjia tre minuta para kësaj thirrjeje. Kjo është arsyeja pse jam plotësisht në errësirë”, i tha Musk manjatit dhe moderatores indoneziane Anindya Bakrie.

Musk u pyet pse nuk udhëtoi në ishullin tropikal indonezian dhe shefi i ri i Twitter-it bëri shaka se “ngarkesa e tij e punës është rritur shumë kohët e fundit” që kur mori përsipër kompaninë pas një prej rrjeteve më të mëdha sociale.

Ai nuk tha shumë për blerjen e tij të diskutueshme, e cila përfshinte pushimin nga puna të mijëra punonjësve dhe futjen e një tarife verifikimi.

“Ndoshta do të gjejmë qytetërime jashtëtokësore”

Në vend të kësaj, biseda u kthye në tunele të gërmuara thellë nën tokë për të luftuar bllokimin, udhëtimin me raketa nëpër botë në më pak se një orë dhe zbulimin e jetës aliene në hapësirë.

“Ne mund të gjejmë qytetërime jashtëtokësore ose të zbulojmë qytetërime që kanë ekzistuar miliona vjet më parë,” tha ai.

“Unë mendoj se do të ishte tepër interesante, të shkosh në hapësirë ​​dhe të eksplorosh galaktikën.”

Automjetet elektrike dhe tunelet si përgjigje ndaj bllokimit të qytetit

CEO i Tesla, prodhuesi i makinave elektrike, foli më pas për avantazhet e tuneleve ndaj makinave fluturuese në luftimin e bllokimit të trafikut.

“Mjetet elektrike dhe tunelet janë absolutisht përgjigja ndaj bllokimit më të keq të mundshëm në çdo qytet, sepse mund të shkoni aq thellë sa të doni derisa të zgjidhet bllokimi”, tha ai.

Përveç pikëpamjes së tij për të ardhmen e Indonezisë si një vend në zhvillim, biseda u përqendrua kryesisht në pikëpamjen e tij të çuditshme dhe të guximshme për të ardhmen e Tokës.

Xhakarta i ka kërkuar Musk që të përdorë Indonezinë si një vend lëshimi për raketën e tij SpaceX, duke përmendur avantazhet e vendndodhjes ekuatoriale.

Kudo në botë në më pak se një orë

Por Musk tha se dëshiron të shohë platforma raketash në mbarë botën që do t’i lejojnë njerëzit të udhëtojnë “në të gjithë anën tjetër të botës” me 20 herë shpejtësinë e zërit.

“Unë mendoj se kjo do ta hapte vërtet botën nëse mund të udhëtoje kudo në botë në më pak se një orë,” tha ai.

Por me gjithë ëndrrat e tij të guximshme për të ardhmen, sipërmarrësi që merret me energjinë elektrike, zbulimet hapësinore dhe rrjetet sociale, nuk e fsheh dot faktin se është argëtuar nga fakti se edhe ai i nënshtrohet plumbave energjetik të planetit.

“Është kaq e çuditshme: Unë jam ulur këtu në errësirë ​​i rrethuar nga qirinj. Kjo është gjëja më qesharake”, tha Musk.

.

Të Ngjajshme

Transportuesit privat do të bllokojnë nesër udhëkryqin te “Mavrovasja” me 30 autobusë

Bie bora e parë në Strazhë

admin

Shumë zanate janë drejt zhdukjes

Leave a Comment