September 27, 2022
Portali Shprehja

Napoli, në mes të një skandali për përdorimin e imazhit të Diego Maradonës

Vazhdojnë mosmarrëveshjet ligjore për imazhin e Diego Armando Maradonës mes trashëgimtarëve të legjendës argjentinase dhe ish-agjentit të tij, që kanë shkaktuar dëme kolaterale te Napoli. Skuadra italiane i kishte bërë homazhe në mars me një fanellë përkujtimore, që do të duhet të ruhet në magazinat e klubit deri në zgjidhjen e konfliktit.

Uniforma prezantoi fytyrën e idhullit më të madh në historinë e skuadrës napolitana, të mbivendosur me një gjurmë gishtash, nga të cilat afro gjashtë mijë kopje u shitën me fitime për klubin prej gati një milion eurosh.

Ish-agjenti i Diego Armando Maradonës dhe përfaqësuesi ligjor i kompanisë “Diez FZE” në Dubai mori një paralajmërim nga gjyqtari italian Paolo Andrea Vassallo për të ndaluar marketingun e imazhit të argjentinasit me kërkesë të shprehur të Dalma, Gianinna, Diego Fernando, Diego Junior dhe Jana, trashëgimtare të “10” dhe nën autorizimin e avokatit të tij Sebastián Baglietto.

Në rast të vazhdimit të shfrytëzimit të imazhit, Cecit do t’i takonte një masë sigurie, ku do të vendosej sekuestrimi i pasurive dhe kredive deri në 150 mijë euro.

Napoli

Duke pasur parasysh përsëritjen e Cecit në përdorimin e imazhit, avokati Baglietto ngriti një padi, e cila u miratua nga gjyqtari dhe parandalon përhapjen e përdorimin e fytyrës së Maradonës nga ish-agjenti, si dhe pikturën napolitane.

Ankesa është bërë për dëmin e shkaktuar trashëgimtarëve të Diego Maradonës me përdorimin e fanellave nga lojtarët e Napolit, të cilat janë projektuar nga arkitekti Giuseppe Klain.

Siç u përmend më lart, klubi napolitan shiti afro 6000 fanella me një kosto prej 150 euro secila, me fitime rreth një milion euro, nga të cilat 22.500 euro i shkuan direkt Stefano Cecit, i cili ishte përgjegjës për shitjen e licencës së marketingut për ekipin.

Tashmë Ceci duhet të përgjigjet civilisht për dëmet e pësuar nga paditësit, të cilët në këtë rast janë fëmijët trashëgimtarë të Diego Armando Maradonës.

.

Të Ngjajshme

“Pensioni i artë”, Reja e ka kthyer Shqipërinë një… San Marino! Shkarkimi i tij i vonuar

admin

“Barella fenomen”, Deulofeu analizon Inter-in: Ja kush është pika më e dobët

admin

Luke Shaw: Nuk e kisha parë kurrë një gjë të tillë në futboll

admin

Leave a Comment