September 28, 2020
Portali Shprehja

Ndërpritet projekti për tunelin nën Kalanë e Shkupit

Projekti i një tuneli nën kala, që duhet të lidhë rrugët e Shkupit përmes urave, do të presë. Qyteti i Shkupit e ndërpreu kontratën me kompaninë “Mega Inzhenering”, sepse nuk i përmbushi afatet për fillimin e punëve ndërtimore. Pasi kompania nuk e respektoi marrëveshjen, Qyteti tashmë ka mbledhur garancinë bankare prej 50,000 euro. Seksioni duhet të lidhë rrugën te plastikat në Çair, me bulevardin Shën Klimenti i Ohrid në Qendër, ku duhet të depërtojë tuneli nën Kala. Është planifikuar një urë mbi lumin Vardar afër Qeverisë. Qyteti i Shkupit do të shpallë një tender deri në fund të këtij muaji dhe do të kërkojë një kompani të re. Sipas vlerësimeve, ky projekt do t’i kushtojë qytetit rreth 30 milion euro. Projekti u prezantua saktësisht dy vjet më parë.

Të Ngjajshme

VMRO-ja kritikon masat e reja ekonomike, Mickoski: Janë masa të një Qeverie mafioze

admin

MPB dhe Prokuroria hetojnë incidentin në spitalin e Kumanovës

admin

Qeveria miratoi pakon e katërt ekonomike, 31 masa në vlerë prej 470 milion euro

admin

Leave a Comment