January 23, 2022
Portali Shprehja

Në 32 vjetorin e partisë, Lumir Abdixhiku bën homazhe tek varri i Presidentit Rugova

Me rastin e 32-vjetorit të themelimit të LDK-së, kryetari Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë kanë bërë homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova.

Tact Watches

Me këtë rast ai ka thënë se LKD-ja është themeluar në vitin 1989 nga një grup intelektualësh të kohës në kryer me atin e shtetit dhe të kësaj partie siç e quan ai ish-presidentin Rugova.

Sipas tij, LDK-ja ka lënë gjurmë të pashlyera historike dhe të paarritshme. Rolin e saj kjo parti ai shtoi se do ta vazhdojë në formimin e shtetit në synimet për integrim veri-atlantik.

“Në vitin 1989 LDK-ja është themeluar nga një grup intelektualësh të shquar të kohës në krye me atin tonë themeltarë të LDK-së të shtetit të Kosovës Ibrahim Rugova”.

“Parti kjo që i ka prirë një procesi të madh që është kurorëzuar me lëvizjen çlirimtare, me lirinë e Kosovës e më pas edhe me pavarësinë e vendit”.

“LDK ka lënë gjurmë të pashlyera historike dhe të paarritshme dhe roli i LDK-së do të vazhdojnë në synimet tona veri-atlantike”.

Më pas Abdixhiku do të marrë pjesë në ekspozitën me fotografitë e ish-presidentit Ibrahim Rugova, të fotografit Adnan Ruhani.

Përderisa në ora 18:00 do të mbahet manifestimi qendror për shënimin e 32-vjetorit.

Të Ngjajshme

BE po shqyrton një model të ri udhëtimi, nuk do të ketë më rëndësi se nga vini

admin

Situata në Ukrainë, Britania paralajmëron për një tjetër plan të Rusisë

admin

Fyu Presidentin Erdogan, gazetarja arrestohet në orën 2 të mëngjesit

admin

Leave a Comment