January 19, 2021
Portali Shprehja

Në Pljevlja, përsëri mesazhe fyese dërguar boshnjakëve

Mesazhe fyese u shkruan përsëri në ndërtesat në pronësi të boshnjakëve në qytetin malazes.

Mesazhe fyese u shkruan përsëri në objektet në pronësi të Boshnjakëve në Pljevlja, pas incidenteve që ndodhën ditët e mëparshme.

Kryeimami i Mexhlisit të Bashkësisë Islame të Pljevljes Samir ef. Të enjten në mëngjes, Kadribašić postoi foto të reja në rrjetet sociale me mbishkrime të bëra gjatë natës.

Personat e panjohur shkruajtën simbolin “4S” dhe “Turqit” në ndërtesë, si dhe mesazhe të ngjashme fyese.

Autoritetet dhe partitë e opozitës kanë dënuar incidentet e mëparshme në Pljevlja.

Kërcënimet për ‘Srebrenicën e re’

Të martën në mbrëmje, mjediset e Komunitetit Islamik u gjuajtën me gurë dhe u shkruan mesazhe fyese për Boshnjakët dhe kërcënime të një “Srebrenica të re”.

Gjatë festimit të fitores së opozitës në zgjedhje, dy anëtarë të kombësisë boshnjake u sulmuan në Pljevlja tre ditë më parë, zyrat lokale të Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) dhe Social Demokratëve u shkatërruan.

Kishte gjithashtu disa raporte të fyerjeve në baza kombëtare, për të cilat prokuroria nuk gjeti arsye për një vepër penale.

Imam Samir Kadribašić paralajmëroi për pasoja të rënda nëse egërsia nacionaliste në rrugët e qyteteve malazeze nuk ndalet pas fitores së opozitës.

“Unë jam përpjekur t’i atriboj atë që ka ndodhur deri më tani euforisë pas fitores në zgjedhje të opozitës, por kjo nuk është më eufori. Ky është fashizëm në të cilin askush nuk mund të ndihet më i sigurt”, tha Kadribasic për Al Jazeera.

Reagimet ndaj incidenteve

Presidenti i Demokratëve, Aleksa Bečić, deklaroi mbrëmë në Pljevlja se të gjithë zyrtarët e asaj partie, të udhëhequr nga ai, janë të gatshëm të ruajnë të gjitha objektet e Komunitetit Islamik në Malin e Zi.

Becic vizitoi këtë qytet dhe bëri thirrje për paqe dhe një përgjigje të mençur ndaj “këtyre përpjekjeve ndaj provokimeve të Udba-s dhe dorëshkrimeve të lira”.

Dritan Abazoviç, udhëheqës i Aksionit të Reformës së Bashkuar (URA) dhe Koalicionit Bardh e Zi, komentoi mbi ngjarjet në Pljevlja që ai vizitoi, duke thënë se Mali i Zi “nuk doli kurrë nga vitet 1990 dhe se dora e autoriteteve është e dukshme për të gjithë”.

“Më vjen keq që gjithçka po ndodh, por unë gjithashtu shoh dorën e qeverisë këtu. Unë nuk mund të besoj se policia nuk mund të identifikojë njerëzit që qëndrojnë pas gjithçkaje. Tensionet korrespondojnë me ata që humbën pushtetin dhe që fituan pasuri përmes krimit dhe korrupsionit,” Abazoviç i tha Al Jazeera.

Të Mërkurën, Metropolitani Amfilohije vlerësoi aktin e vandalizmit në Pljevlja drejtuar kundër Komunitetit Islamik si një turp të madh njerëzor dhe paralajmëroi se sulmi mund të ishte një plan që synonte ngritjen e tensioneve për shkak të rezultatit të zgjedhjeve.

Rezultatet e zgjedhjeve

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve njoftoi se koalicionet opozitare “Për Ardhmërinë e Malit të Zi” me 32.52 përqind, “Paqja është kombi ynë” me 12.55 përqind dhe “Bardh e Zi” me 5.57 përqind fituan 41 nga 81 vende në parlament. Deri më tani, Partia Demokratike e Socialistëve në pushtet e Milo Gjukanoviç ka fituar 38 vende.

Lista “E Zezë në të Bardhë”, e parë si një “skedë në peshore” për formimin e një qeverie të re malazeze, ka vendosur të jetë pjesë e një shumice të re me dy listat e tjera të opozitës, “Për Ardhmërinë e Malit të Zi” dhe “Paqja është kombi ynë”.

Të Ngjajshme

Serbia nis sot vaksinimin masiv

admin

Kontrata me Pfizer, Rama: Doja ta bëja publike, por nuk e lejon sekreti tregtar

admin

Kandidati për deputet nga AAK: Veç Ramushi i del hakesh Vuçiqit

admin

Leave a Comment