July 27, 2021
Portali Shprehja

Nëse i përdorni shumë këto fjalë, shkencëtarët thonë se mund të jeni të stresuar

Ekspertët kanë zbuluar se dikush mund të kuptohet që është i stresuar vetëm nga përdorimi i shpeshtë i disa fjalëve, shkruan “The Independent”.

Ata thonë se përdorimi i fjalëve si “Vërtet?”, “Kështu” dhe “Shumë”, tregon se jeni të shqetësuar apo në pritje të diçkaje, që ju shkakton stres, transmeton lajmi.net.

Përpos përdorimit të fjalëve të tilla, të tillë njerëz flasin shumë më pak se bashkëbiseduesit e tjerë.

Psikologë të Universitetit të “Arizona-s”, tregojnë nga studimet e kryera, se njerëzit të cilët e kanë ankthin më të theksuar se të tjerët, tentojnë të përdorin më pak përemra të vetës së tretë si për shembull, “ata” ose “e atyre”.

Me shumë gjasa kjo ndodh sepse kur ndihen nën presion, njerëzit kanë tendencën të përqendrohen tek vetja më shumë se sa tek të tjerët përreth. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Çfarë të bëni kur nuk jeni të motivuar për asgjë

admin

Përmbytjet ‘pushtojnë’ Londrën, uji vërshon në metro

admin

Disa veprime të çuditshme që mund t’ju bëjnë të digjni aq kalori sa vrapi

admin

Leave a Comment