October 4, 2023
Portali Shprehja

Nëse nuk e keni ditur, akullorja më e shtrenjtë në botë ja nga çfarë përbëhet?

Marka japoneze “Chelato” krijoi akulloren luksoze “byakuya”, e cila hyri në librin e rekordeve Guinness me çmimin e një porcioni prej 5980 euro. Marka japoneze e akulloreve luksoze “Chelato” ka vendosur një rekord Guinness për porcionin më të shtrenjtë të akullores, e cila kushton 5980 euro të pabesueshme.

Kjo akullore luksoze e pasur me proteina quhet “byakuya” dhe përbëhet nga një përzierje e tartufit të bardhë, një përzgjedhje djathrash, duke përfshirë parmixhanin tradicional italian dhe bishtin e verës së orizit (sake), i cili njihet si një nga produktet më të shtrenjta në botë.

Përshkruhet si “një delikatesë me një bazë prej kadifeje të bërë nga qumështi dhe djathrat më të mirë dhe aroma të papërmbajtshme të tartufit, një ëmbëlsi e butë, një aromë komplekse dhe një teksturë luksoze, e butë”.
Për çmimin dhe statusin, ai shërbehet në një kuti të zezë magjepsëse dhe një lugë të punuar me dorë të bërë nga artizanët Takeuchi në Fushima, duke përdorur teknikën e përdorur për të ndërtuar tempuj.

Por fatkeqësisht lugën nuk mund ta merrni me vete pasi nuk përfshihet në çmim! Konkretisht, prodhuesit pohojnë se arsyeja e çmimit të lartë nuk është luga, por tartufi i bardhë, i ardhur nga Alba italiane, një pjesë e të cilit kushton 1365 euro.

.

Të Ngjajshme

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Facebook dhe Instagram mund bëhen me pagesë

Deponia e Nakushtakut prap tymon, dikush e ndez zjarrin natën

admin

Leave a Comment