November 28, 2022
Portali Shprehja

Nga Batumi i Gjeorgjisë në Serie A, brenda 2 muajsh ka rritur vlerën! Ja sa kërkon Napoli sot për kartonin e tij…

Khvicha Kvaratskhelia ka qenë një nga yjet qe jane shfaqur deri tani në kampionatin e Serie A këtë sezon dhe vlera e vlerësuar e anësorit të Napolit në treg është rritur. Anësori 21-vjeçar gjeorgjian iu bashkua ekipit te Napolit në verë nga Dinamo Batumi në një marrëveshje me vlerë rreth 10 milionë euro.

Nje bast qe eshte kthyer realisht ne nje “vjedhje” dhe super ujdi duke marrë parasysh fillimin e tij shpër*thyes të jetës në Itali. Por, avantazhi i Napolit erdhi edhe nga konflikti i nisur mes Rusise dhe Ukraines duke qene se edhe Gjeorgjia mund te prekej…

Kvaratskhelia ka shënuar katër gola dhe ka dhënë dy asistime në shtatë ndeshjet e tij të para në Serie A dhe është dukur magjik në top, duke u treguar i rrezikshëm edhe kur nuk është në listën e golave.

Siç theksohet nga Transfermarkt, vlera e vlerësuar e tregut të Kvaratskhelia është dyfishuar pas disa javëve të tij të para në Itali, duke u rritur nga 15 milionë në 35 milionë euro në më pak se dy muaj. Nje cmenduri e vertete…

Gjeorgjiani është shembulli i fundit i nje gjenialiteti të tregut të transferimeve të Napolit, duke ndihmuar menjëherë tifozët të harrojnë ish-yllin Lorenzo Insigne, qe ndodhet ne Kanada dhe luan te Toronto.

Kontrata e gjeorgjianit skadon ne veren e vitit 2027 qe do te thote se ai eshte super i blinduar. Kvaratskhelia duket se ka botën në këmbët e tij ndërsa përgatitet të fluturojë më tej lart në eliten e futbollit boteror.

.

Të Ngjajshme

Gana “blindon” suksesin që në pjesën e parë, koreano-jugorët “nuk ndezin”

admin

Serbisë i ikën fitorja nga duart. Ndeshje që të lë pa frymë, përmbysje e pabesueshme e Kamerunit (pamjet)

admin

Milani frymëzohet nga Botërori për merkaton e janarit, ja ylli që ka piketuar

admin

Leave a Comment