September 25, 2022
Portali Shprehja

Ngjarje e rëndë në Kanada/ Dy persona të rrezikshëm, vranë 11 persona me thikë,15 tjerë të plagosur (FOTO/VIDEO)

Të paktën 10 persona janë vrarë dhe 15 të tjerë janë plagosur në një sulm me thikë në provincën qendrore Saskatcheëan të Kanadasë, thotë policia.

Viktimat u gjetën në 13 vende në Kombin James Smith Cree dhe fshatin e afërt të Weldon.

Dy të dyshuar të quajtur Damien Sanderson dhe Myles Sanderson janë në arrati dhe konsiderohen të armatosur dhe të rrezikshëm.

Banorëve u është thënë të strehohen në vend, pasi një gjueti masive vazhdon në një zonë të madhe gjeografike.

“Mos lini një vend të sigurt. Kini kujdes duke lejuar të tjerët të hyjnë në banesën tuaj,” shkroi në Tëitter Policia Mbretërore Kanadeze e Saskatcheëan (RCMP).

Janë ngritur pika kontrolli, me policinë që kontrollon identifikimin e udhëtarëve dhe shoferëve u është kërkuar që të mos marrin autostopët.

Një gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në James Smith Cree Nation – një komunitet indigjen me rreth 2000 banorë në veri-lindje të Ëeldon, ku jetojnë rreth 200 njerëz.

Dhe një alarm për persona të rrezikshëm u dërgua në të gjithë telefonat celularë në të gjithë provincat e Saskatcheëan, Manitoba dhe Alberta – një rajon i madh pothuajse sa gjysma e Evropës.

Ky është një nga aktet më vdekjeprurëse të dhunës masive që Kanadaja ka parë ndonjëherë.

Kryeministri Justin Trudeau e përshkroi sulmin në Tëitter si “të tmerrshëm dhe zemërthyer”.

“Jam i tronditur dhe i shkatërruar nga sulmet e tmerrshme sot,” tha ai në një deklaratë të veçantë. “Ata që janë përgjegjës për sulmet e neveritshme të sotme duhet të sillen plotësisht para drejtësisë”.

Në një konferencë shtypi të dielën në mbrëmje, policia tha se mund të kishte më shumë njerëz të plagosur se 15 që ata kishin njohur tashmë, të cilët ishin dërguar në spital.

Rhonda Blackmore, oficere komanduese për Saskatcheëan RCMP tha se disa njerëz mund të jenë shënjestruar nga dy të dyshuarit, ndërsa të tjerët besohet se janë “sulmuar rastësisht”.

Marrëdhënia midis Damien Sanderson, 31 vjeç dhe Myles Sanderson, 30 vjeç, është e paqartë dhe autoritetet deri më tani nuk kanë dhënë detaje të mëtejshme.

Të Ngjajshme

Turqia “godet” Rusinë: S’i njohim referendumet në Ukrainë!

admin

Abazoviq: Kurrë nuk ka qenë më i mirë se sot bashkëpunimi me Serbinë dhe Vuçiqin

admin

​Rama: Serbia ta njohë dhe t’i kërkojë falje Kosovës

admin

Leave a Comment