December 3, 2022
Portali Shprehja

Ngordh panda gjigante në Tajvan

Një panda gjigante të cilën Kina ia kishte dhuruar Tajvanit në vitin 2008 ka ngordhur pasi ishte sëmurë, ka thënë kopshti zoologjik i Taipeit.

Tuan Tuan dhe partneri i tij i mbarështimit Yuan Yuan iu dhanë Tajvanit kur marrëdhëniet me Kinën ishin më të përzemërta. Por marrëdhëniet janë përkeqësuar që atëherë, me Pekinin, i cili prej kohësh e ka konsideruar Tajvanin si një provincë të shkëputur, duke u bërë më luftarak.

Kopshti zoologjik vuri re për herë të parë se Tuan Tuan ishte i sëmurë në gusht. Ndërsa dy arinjtë u dhuruan gjatë një periudhe marrëdhëniesh më të ngrohta midis fqinjëve, emrat e tyre të kombinuar në fakt do të thonë “ribashkim” ose “unitet”.

Kina ka përdorur pandat e saj për të ndihmuar në nxitjen e lidhjeve diplomatike me vendet për më shumë se gjysmë shekulli dhe i jep hua panda vetëm kopshteve zoologjike të huaja, të cilat zakonisht duhet të kthejnë çdo pasardhës brenda pak viteve nga lindja e tyre për t’u bashkuar me programin e mbarështimit të vendit.

 

.

Të Ngjajshme

Taravari: S’kemi ftesë për hyrje në Qeveri

Alarm në Britani, katër fëmijë humbën jetën nga bakteri brenda pak ditësh

I dyshuari për vrasjen e shtatzënës vrau veten, nuk iu dorëzua policisë

Leave a Comment