January 31, 2023
Portali Shprehja

Ngrënia e kosit nuk është aq e shëndetshme sa mendoni, ja pse duhet ta shmangni ngrënien e tepërt të tij!

Kosi është ushqimi kryesor i përditshëm për shumë njerëz.

Jo vetëm që është një ushqim natyral dhe i shijshëm që i jep shije ushqimit, por është gjithashtu i lartë në lëndë ushqyese që ju ndihmojnë të jeni në formë dhe aktiv. Kosi ka probiotikë, të cilët janë baktere të gjalla dhe maja që ndihmojnë në mbajtjen e tretjes të fortë dhe të rregulluar shëndetin e zorrëve.

Përfitimet shëndetësore të suplementeve dhe ushqimeve probiotike janë të dokumentuara mirë, të cilat përfshijnë:

1.Rrezik më i ulët i infeksioneve për shkak të niveleve të rritura të imunitetit
2.Ndërton kocka dhe dhëmbë më të fortë
3.Përmirëson tretjen
4.Forcon shëndetin e zorrëve
5.Redukton rrezikun e sëmundjeve kronike
6.Parandalon plakjen e parakohshme

Mirëpo, përveç këtyre përfitimeve të shumta, kosi ka edhe efekte anësore, të cilat duhet t’i keni kujdes. Edhe pse këto efekte anësore nuk janë të dëmshme për shëndetin në planin afatgjatë, ekspertët thonë se njerëzit me sëmundje të rënda ose sistem imunitar të komprometuar mund të përjetojnë komplikime dhe shqetësime më të rënda.

Edhe pse kosi ndihmon në kurimin e shumë problemeve të tretjes, si urthi dhe kapsllëku, ka disa çështje të dëmshme probiotike të bazuara në baktere që mund të shkaktojnë rritje të gazit dhe fryrje. Sipas ekspertëve shëndetësorë, ata që hanë kos rregullisht mund të përjetojnë kapsllëk të rëndë dhe etje të shtuar. Mjekët rekomandojnë për të reduktuar gjasat e rritjes së këtyre çështjeve, është mirë që të ndërpritet ngrënia e kosit për ca kohë dhe të konsultoheni me një profesionist mjekësor.

Dhimbje koke

Shumë herë, ne as nuk e kuptojmë se ngrënia e ushqimeve të caktuara rregullisht është shkaku kryesor i dhimbjeve kronike të kokës nga të cilat vuajmë. Kosi është një ushqim i tillë që mund të shkaktojë dhimbje të çara dhe migrenë në kokë. Mjekët thonë se kjo ndodh për shkak të amineve biogjene, të cilat formohen kur ushqimet që përmbajnë proteina plaken ose fermentohen nga bakteret e dëmshme. Këto amina thuhet se përkeqësojnë sistemin nervor dhe ulin ose rrisin masivisht qarkullimin e gjakut, duke shkaktuar dhimbje koke.

Rritja e alergjive

Njerëzit që vuajnë nga intoleranca ushqimore dhe alergjitë e kanë një kohë të vështirë kur nuk e dinë arsyen që qëndron pas tyre. Shumë herë, sipas ekspertëve të shëndetit, probiotikët janë arsyeja kryesore që përkeqëson dhe shkakton alergji në zorrë dhe në sistemin tretës. Është e rëndësishme të lexoni me kujdes etiketat e suplementeve probiotike si kosi, pasi ato mund të përmbajnë disa përbërës, të cilët mund të reagojnë në mënyrë të keqe. Për shembull, kosi i aromatizuar ose i pjekur në dyqan mund të përmbajë alergjenë si qumështi, veza ose soja.

Rritja e infeksioneve

Edhe pse kosi është i sigurt për t’u ngrënë për shumicën e njerëzve, disa mund të mos ndihen kështu. Në raste të rralla, bakteret ose majat që gjenden në probiotikët e kosit mund të hyjnë në qarkullimin e gjakut dhe të shkaktojnë infeksione te individët e ndjeshëm.

Ata që janë në rrezik më të madh për t’u infektuar nga probiotikët përfshijnë njerëzit me sistem imunitar të shtypur ose të ulët, shtrime të zgjatura në spital, kateter venoz, apo edhe ata që i janë nënshtruar së fundmi operacioneve. Mjekët rekomandojnë që njerëzit me pankreatit akut të rëndë të mos marrin probiotikë, pasi kjo mund të rrisë rrezikun e vdekjes.


Top Channel

Të Ngjajshme

Kontrolloni llojin e kanellës që konsumoni, pasi një lloj i tyre mund të ketë edhe efekte anësore

admin

Vaksina kundër kancerit të qafës së mitrës/ OBSH ndryshon rregullat: Mjafton edhe një ose dy doza për moshat 9-20 vjeç

admin

Nëse mendonit se dieta vegjeteriane është e shkëlqyer gjatë shtatzënisë, studimi i ri vërteton të kundërtën

admin

Leave a Comment