June 3, 2023
Portali Shprehja

Nikola Tesla: 8 fakte më pak të njohura për “djalin e dritës”

Shkencëtari më i madh i të gjitha kohërave, i cili ende frymëzon njerëz nga e gjithë bota dhe çdo informacion në lidhje me Nikola Teslën magjeps edhe sot.

Ne e dimë se si vdiq dhe se ishte i fiksuar pas numrave, por si ishte Nikola Tesla i vërtetë, mësojmë vetëm nga intervistat me V. Bernard Carlson, autor i Tesla: Shpikësi i Epokës Elektrike dhe Mark Safer, autor i Magjistar: Jeta dhe Kohët e Nikola Teslës.

Nikola Tesla lindi gjatë një stuhie të fortë

Nikola Tesla lindi rreth mesnatës, midis 9 dhe 10 korrikut 1856, gjatë një stuhie të fortë. Sipas familjes, në gjysmë të rrugës së lindjes, mamia shtrëngoi grushtat dhe tha se bubullima ishte një shenjë e keqe. “Ky do të jetë një fëmijë i errësirës,” tha ajo më pas, të cilës nëna e tij iu kundërpërgjigj: “Jo. Ai do të jetë një fëmijë i dritës”.

 

 

Tesla kishte një sens të jashtëzakonshëm humori

“Shumica e njerëzve nuk e dinë se Nikola Tesla kishte një sens të shkëlqyeshëm humori,” tha Seifer. Për shembull, pasi darkoi me shkrimtarin dhe poetin, Kipling, ai i shkroi këtë në një letër një miku të ngushtë:

1 prill 1901

“E dashura ime zonja Johnson,

Çfarë po ndodh me Kipling? Në fakt ai guxoi të më ftonte për darkë në ndonjë hotel me origjinë të dyshimtë, ku me siguri do të gjeja buburreca dhe fije flokësh në supë.

Sinqerisht i juaji,

N. Tesla”

Ai dhe Edisoni ishin rivalë, por jo armiq të vdekshëm

Shumë e kanë karakterizuar Teslën dhe shpikësin Thomas Edison si armiq, por Carlson tha se marrëdhënia është keqinterpretuar. Në fillim të karrierës së tij, Tesla punoi për Edison, duke projektuar gjeneratorë të rrymës direkte, por u largua për t’iu përkushtuar projektit të tij: një motor asinkron me rrymë alternative. Natyrisht, ata ishin në anë të ndryshme në të ashtuquajturat “luftëra aktuale”, ku Edison favorizonte rrymën direkte dhe Tesla favorizonte rrymën alternative. Por Carlson i konsideroi ata Steve Jobs dhe Bill Gates të kohës së tyre: njëri një shitës dhe biznesmen i shkëlqyer, tjetri një vizionar dhe “teknolog”. Në raste të rralla, Edison mori pjesë në një konferencë ku foli Tesla. Edisoni, i cili kishte vështirësi në dëgjim dhe nuk donte të vihej re, qëndroi në pjesën e pasme të sallës. Por Tesla vuri re,

 

 

Safer, megjithatë, e përshkroi marrëdhënien e tyre ndryshe, duke thënë se ishte një marrëdhënie dashurie/urrejtjeje. Në fillim, Edison e shkarkoi Teslën, por në fund e respektoi atë. “Kur pati një zjarr në laboratorin e Teslës, Edison i dha atij një laborator, kështu që padyshim kishte respekt të ndërsjellë,” tha Cypher.

Tesla e konceptoi teknologjinë e smartfonëve në vitin 1901

“Tesla kishte ide vërtet brilante, por ai rrallë arrinte t’i zbatonte ato”, tha Carlson. “Në garën për të zhvilluar radion transatlantike, partneri i tij i biznesit J. P. Morgan e prezantoi atë me mënyra të reja të komunikimit të menjëhershëm – dërgimin e gjendjes së tregut të aksioneve dhe mesazhe të shkurtra telegrame. Ai dërgonte mesazhe që i kodonte dhe i dërgonte në një frekuencë të zgjedhur, të cilat më pas i dërgonte në një pajisje që e mblodhi në dorë. Me fjalë të tjera, në atë kohë ai shpiku diçka si smartphone dhe internet pa tel”, tha Carlson, i cili më pas shtoi se nga të gjitha idetë e tij, ajo e ndaloi atë në gjurmët e tij. “Ai ishte i pari që mendoi për revolucionin e informacionit, në drejtim të sjelljes së informacionit për çdo përdorues,” vazhdoi Carlson. Ai gjithashtu shpiku, por kurrë nuk e goditi teknologjinë për radarët, rrezet X,

Tesla arriti të trembë Mark Twain

Ekziston një legjendë e famshme për incidentin kur Tesla kishte një makinë tërmeti që funksiononte në laboratorin e tij që mund të tundte ndërtesën e tij dhe supozohet se në një eksperiment ai shembi një lagje të tërë. Pajisja e Teslës supozohet se nuk ishte një makinë tërmeti, por një oshilator frekuence. Një kapëse e vendosur nën platformat në laborator krijoi një sasi të madhe zhurme dhe lëkundje gjatë eksperimenteve. Thuhet se tremujori nuk arriti ta rrëzonte atë, por ajo që ai arriti të bënte ishte të trembte Mark Twain, i cili një ditë e ftoi në laboratorin e tij dhe kur ai ndezi makinën, Mark Twain u arratis në tualet.

 

 

 Në mesin e miqve të tij kishte personalitete të njohura botërore

“Njerëzit nuk e kuptuan se ai ishte mik i ngushtë me ambientalistin, John Muir,” tha Cypher. Midis miqve të tij ishin financierët Henry Clay Frick dhe Thomas Fortune Ryan. “Ai jetoi në Waldorf, Austri, në kulmin e epokës së praruar,” tha Cypher, duke shtuar se fama e tij u zbeh gjatë jetës së tij.

 

 

 

Tesla çmendej sa herë që shihte perlat

Perlat duket se kanë qenë kriptoniti i Teslës. Sa herë që i shihte, ndihej aq i neveritshëm sa nuk mund të fliste me gruan që i kishte veshur. Kur sekretarja e tij erdhi në punë me perla në qafë, ai e dërgoi në shtëpi. Askush nuk e di pse ai kishte një neveri të tillë ndaj perlave, por ne e dimë se ai kishte një shije të veçantë për stilin dhe estetikën. Ai kishte gjithashtu një shije të çuditshme, ndaj mbante doreza të bardha në çdo darkë dhe konsiderohej si një burrë i veshur elegant. Çdo foto e Teslës është bërë me shumë kujdes për të parë anën e tij të mirë në foto.

 

 

 

 Ai kishte një kujtesë fotografike dhe ndoshta vuante nga çrregullimi obsesiv-kompulsiv

Tesla kishte një kujtesë fotografike. Ai mund të mësonte përmendësh një libër të tërë ose detaje të fotografive pasi t’i shikonte ato një herë. Kjo aftësi e ndihmoi shumë në risitë e tij. Ai gjithashtu kishte një imagjinatë të fuqishme dhe aftësinë për të vizualizuar gjërat në një dimension 3D, me të cilën ai arriti të kontrollonte ankthet e tmerrshme që kishte si fëmijë. Kjo është vetëm një pjesë e asaj që e bën atë një personazh kaq mistik dhe eksentrik në kulturën popullore. Tesla gjithashtu mendoi se i duheshin vetëm 2 orë gjumë në natë, megjithëse ndonjëherë flinte pasdite. Ai nuk duronte të prekte asnjë fije floku, ishte i fiksuar pas numrit 3, pastronte çdo pjesë të dhomës së ngrënies para se të hante darkë, përdorte gjithmonë 18 peceta për të lustruar objektet që pastronte, shqetësohej shumë për mikrobet kudo. kjo është arsyeja pse besohet se ai vuante nga çrregullimi obsesiv kompulsiv.

 

.

Të Ngjajshme

Indi, mbi 280 të vdekur pas përplasjes së dy trenave

Messi vendos për të ardhmen, tregon se a do të largohet nga PSG

Si të mos shtojmë peshë kur e lëmë duhanin?!

Leave a Comment