December 8, 2022
Portali Shprehja

Nivel më të lartë të kancerogjenëve në shampot e flokëve, laboratori: Kërkojmë në mënyrë të shpejtë të…

Nivele të larta të benzenit, një kimikat që shkakton kancer, janë gjetur në disa marka dhe seri produktesh për flokë të thatë, sipas një raporti të ri nga laboratori i pavarur Valisure.

CNN raporton se vetëm muajin e kaluar, disa shampo të thata me aerosol u tërhoqën vullnetarisht për shkak të pranisë së mundshme të benzenit.

Në fillim të kësaj jave, laboratori dërgoi një peticion qytetar në Administratën Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) duke përshkruar se midis 148 tufave të 34 markave të ndryshme të produkteve të flokëve të thatë, 70 për qind e mostrave të testuar treguan nivele “të matshme” të benzenit.

Sipas raportit të tyre, 11 mostra treguan nivele më shumë se 10 herë më shumë se kufiri i barnave i miratuar nga FDA.

“Megjithatë, shampot e thata të testuar nuk janë medikamente dhe nuk përmbajnë një përbërës aktiv farmaceutik për qëllime terapeutike, andaj, çdo zbulim domethënës i benzenit mund të konsiderohet i papranueshëm. Laboratori tregon të dhëna nga analiza e benzenit duke marrë mostra direkt nga ajri i kontaminuar pas spërkatjes së këtij produkti, duke treguar potencialin për ekspozim afatshkurtër dhe afatgjatë ndaj niveleve të larta të benzenit,” shkroi David Light, drejtor ekzekutiv i Valisure Labs dhe Qian Wu, kreu i analitikës globale të kompanisë. “Valisure”, në një peticion të dorëzuar në FDA.

Ata shtuan gjithashtu se prania e këtij kancerogjeni të njohur në produktet e flokëve të thatë që përdoren rregullisht në ambiente të mbyllura dhe në sasi të mëdha e bën këtë gjetje “veçanërisht shqetësuese”.

Peticioni i kërkon FDA-së që të “kërkojë në mënyrë të shpejtë tërheqjen” e produkteve që përmbajnë benzen dhe të përcaktojë më mirë kufijtë për ndotjen e benzenit në produkte të tjera. Zakonisht duhen 180 ditë që FDA t’i përgjigjet një peticioni.

Në peticion përmendet gjithashtu se ky laborator ka zbuluar benzen edhe në produkte të tjera të zakonshme, duke përfshirë disa dezinfektues duarsh dhe kremra dielli.

Vitin e kaluar, disa deodorantë dhe produkte mbrojtëse kundër diellit u tërhoqën për shkak të zbulimit të benzenit.

Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), “burimet natyrore të benzenit përfshijnë vullkanet dhe zjarret”.

Ata shtojnë se benzeni është gjithashtu pjesë natyrale e naftës bruto, benzinës dhe tymit të cigareve.

“Mënyra kryesore se si njerëzit ekspozohen është duke marrë frymë ajri që përmban benzinë”, sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit.


Top Channel

Të Ngjajshme

Me ndryshimin e motit ju shfaqen dhimbjet e kyçeve dhe kockave? Çfarë thonë ekspertët

admin

Kura me avull kundër stresit dhe dhimbjes së kokës

admin

A ju ndihmon mjalti në menaxhimin e kolesterolit dhe sheqerit në gjak?

admin

Leave a Comment