10 C
Skopje
October 17, 2018
Informacione Vendi

Niveli i lumit Vardar mbi mesataren e muajit gusht

Niveli i lumit Vardar sot në pikën e matjes në Veles është regjistruar në 60 centimetra, lartësi e njejtë me ditën e djeshme, për dallim nga ditët e kaluara kur ka lëvizur nga 52 deri në 58 centimetra, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Siç informojnë nga DPHM, niveli i lumit Vardar është mbi mesataren e kësaj periudhe gjatë viteve të kaluara. “Niveli i shtuar i lumit Vardar është si pasojë e rreshjeve të shiut, si dhe ndikimi i faktorit njeri, gjegjësisht lëshimi i sasive më të mëdha të ujit nga akumulimet artficiale të hidrocentraleve të vendit”, thonë nga DPHM.

Në krahasim me mestaren e muajit gusht të vitit të kaluar, niveli i ujit në lumin Vardar është shtuar më shumë se dyfish. Në gusht të vitit 2017, nga 1 deri më 10 gusht janë matur nivele prej 15 deri më 25 centimetra./Telegrafi/

Burimi i lajmit

Artikuj të ngajshëm

Shoferi ndalon autobusin për të ngushëlluar vajzën që po qante

shprehja

Funksionari i LSDM-s akuza Ali Ahmetit e Artan Grubit

shprehja

Vasfije Krasniqi-Goodman rrëfen publikisht përjetimet e dhunës seksuale në luftë

shprehja