February 8, 2023
Portali Shprehja

Nj këshillë, sa fruta dhe perime duhet të hani në ditë?

Ekspertët kanë përcaktuar sasinë e saktë të frutave dhe perimeve që duhet të konsumojmë gjatë ditës në mënyrë që të jemi të shëndetshëm, të kemi energji dhe të mbajmë një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

Deri më tani rekomandohej që të haheshin të paktën 5 porcione fruta ose perime në ditë dhe tani doza e rekomanduar është dyfishuar.

Sipas ekspertëve, pesë porcione frutash ose perimesh në ditë janë të detyrueshme, dhe 10 janë ideale dhe përfaqësojnë një zakon të shkëlqyer dietik që do të zvogëlojë në mënyrë drastike rreziqet e sëmundjeve të ndryshme dhe do t’ju zgjasë jetën.

Ekspertët nga Kolegji Imperial i Londrës, të cilët dolën në këtë përfundim, llogaritën se me porcione të tilla vitaminash në ditë, mund të parandaloheshin 7.8 milionë raste të vdekjes së parakohshme në vit.

Shkencëtarët britanikë në fakt po përpiqeshin të zbulonin se sa porcione frutash ose perimesh në ditë mund të reduktonin disa rreziqe shëndetësore, pra të parandalonin shfaqjen e sëmundjes, kështu që ata llogaritën se me vetëm dy porcione e gjysmë fruta ose perime në ditë. , rreziku i sëmundjeve të zemrës zvogëlohet me 16%, rreziku i kancerit me 12% dhe shanset për një jetëgjatësi më të gjatë përmirësohen me 15%.

Me 10 porcione ideale frutash ose perimesh në ditë, situata është si më poshtë: rreziku i sëmundjeve të zemrës zvogëlohet me 24%, rreziku i problemeve të tjera kardiovaskulare me 28%, rreziku i goditjes në tru me 33%, rreziku i kanceri zvogëlohet me 13%, dhe rreziku i vdekjes së parakohshme ulet deri në 31%.

Një porcion kuptohet se përmban rreth 80 gram, që është e barabartë me një frut mesatar ose copë perimesh, pra tre lugë të mëdha perime bishtajore ose perime me gjethe si spinaqi.

.

Të Ngjajshme

Tërmeti vdekjeprurës, Turqia hap dy pika të tjera kufitare me Sirinë

Taravari: Kemi marrëveshje me LSDM-në, nesër ose pasnesër do ta thirri kryesinë e partisë

admin

Mickoski dhe Gashi takohen në Kuvend (VIDEO)

admin

Leave a Comment