October 23, 2020
Portali Shprehja

Një delfin robot mund të ndihmojë në përfundimin e robërisë së kafshëve

Delfinin ultra-realist kushton midis 2.5 milionë deri në 4.2 milionë euro dhe shpreson se do të përdoret në filmat e Hollywood-it, transmeton lajmi.net.

“Janë rreth 3 mijë delfinë aktualisht në robëri që përdoren për të gjeneruar disa miliarda dollarë vetëm për përvojat e delfinëve. Dhe kështu kam shprehur dëshirë për të mësuar rreth delfinëve”, tha themeluesi i Edge Innovations Walt Conti.

Walt Conti, founder of Edge Innovations, controls an animatronic dolphin at the company’s warehouse in California

Animatronics mund të rikthejë audiencat e fikura nga parqet duke përdorur kafshë të gjalla, tha Conti. Rreth 20 vende evropiane tashmë kanë ndaluar ose kufizuar praninë e kafshëve të egra në cirk.

Edge gjithashtu bëri krijesat ujore të përdorura në filmat e njohur hollivudian “Free Willy”, “Deep Blue Deti” dhe “Anaconda”. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

NASA dhe Nokia do të ndërtojnë pajisje për rrjet 4G në Hënë

admin

GMC Hummer EV 2022 veçse është shitur

admin

Veçoritë kryesore të BMW 4 2020 

admin

Leave a Comment