December 3, 2020
Portali Shprehja

Një ekip studiuesish kanë ndërtuar një sy bionik

Shumica e verbërisë ndodh për shkak të dëmtimit të nervave optikë, të cilët lidhin retinën me trurin, transmeton lajmi.net.

Ky sistem i ri i shikimit, i quajtur Gennaris, anashkalon një dëm të tillë dhe shkencëtarët thonë se kjo bën të mundur trajtimin e kushteve për personat e verbër.

Sistemi Gennaris përbëhet nga mbulesa koke të personalizuara që përfshijnë një aparat fotografik, transmetues pa tel dhe një njësi të përpunuesit të vizionit, si dhe softuer i cili lejon që përbërësit të ndërveprojnë me njëri-tjetrin.

Ai gjithashtu kërkon një seri prej nëntë milimetra pllaka katrore, të cilat mund të futen në tru. Kamera video shikon përmbajtjen, e cila i dërgohet përpunuesit të vizionit për t’u përpunuar dhe nxjerrë.

Të dhënat më pas transmetohen me valë në secilën pllakë, e cila i kthen të dhënat në impulse elektrike, duke stimuluar kështu trurin përmes mikroelektrodave.

Sistemi është rezultat i një bashkëpunimi midis Universitetit Monash, Alfred Health, MiniFAB dhe Grey Innovation. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Prodhohet Mercedesi i ri pa timon

admin

Azhurnimi më i ri i WhatsApp është pikërisht ajo që keni kërkuar prej shumë kohësh

admin

Mos e mbushni më telefonin gjatë natës

admin

Leave a Comment