March 21, 2023
Portali Shprehja

Një mjek zbulon simptoma më pak të njohura të endometriozës

Dhimbja e legenit, gjakderdhja e rëndë menstruale dhe siklet gjatë marrëdhënieve seksuale janë simptoma të zakonshme të endometriozës.

Megjithatë, simptomat e kësaj sëmundjeje, e cila prek një në 10 gra të moshës riprodhuese në botë, mund të ndryshojnë ndjeshëm. Siç raporton The Sun, simptomat mund të variojnë nga dhimbja dhe lodhja e legenit deri te problemet me ngjizjen.

Ky problem serioz gjinekologjik, që prek 176 milionë gra në mbarë botën, shkakton rritjen e indeve, të ngjashme me mukozën e mitrës, në vende të tjera, si në vezoret dhe tubat fallopiane, duke shkaktuar procese inflamatore dhe dhimbje torturuese. Shumë gra luftojnë për vite të tëra për të marrë një diagnozë të saktë pavarësisht dhimbjes që ndërhyn në detyrat e tyre të përditshme.

Endometrioza mund të jetë e vështirë për t’u diagnostikuar sepse simptomat mund të ndryshojnë shumë nga gruaja në grua.

“Disa kanë simptoma të rënda, ndërsa të tjerët mund të mos jenë aq shumë. Për shembull, simptomat e tyre shpesh mund të jenë të ngjashme me dhimbjet klasike menstruale”, shpjegon doktoreshë Bina Mehta dhe tregon simptoma më pak të njohura që gjithashtu shpesh tregojnë endometriozë:

  • probleme me tretjen (dhimbje barku, fryrje, kapsllëk)
  • lodhje
  • ndjesi djegieje ose ndjesi të tjera të pakëndshme gjatë urinimit
  • problemet me konceptimin

Edhe pse secila prej këtyre simptomave mund të jetë shenjë e ndonjë problemi tjetër shëndetësor, mjekët gjinekologë shpjegojnë se ato shpesh ndodhin pikërisht tek gratë që kanë endometriozë të padiagnostikuar.

.

Të Ngjajshme

Gjykimi ndaj Thaçit dhe të tjerëve, kërkohet reduktimi i kohës për paraqitjen e provave

Si të zgjidhni problemet e lidhjes Wi-Fi?

Leximi është i mirë për shëndetin tuaj e sidomos para gjumit, por a e dini pse?

Leave a Comment