February 1, 2023
Portali Shprehja

Një ortek i madh ka mbytur 28 persona në malet e Tibetit

Pas përfundimit të operacionit të kërkim-shpëtimit, mediat kineze raportuan numrin e viktimave.

Shumë njerëz mbetën të bllokuar në makinat e tyre pasi një stuhi e madhe dëbore bllokoi daljen e një tuneli në qytetin juglindor të Nyingchi të martën në mbrëmje.

Erërat e forta shkaktuan ortekun.

Nuk dihet se sa persona janë ende të zhdukur.

Punonjësit e shpëtimit gjetën 53 persona të gjallë, por pesë prej tyre u plagosën rëndë. Ata dërguan shumë pajisje për të ndihmuar në gërmimin e një kalimi nëpër rrënoja.

Orteku përfshiu një autostradë që lidh Pai City në Mainling County dhe Medog County në Tibet. Ky është një rajon i largët dhe kryesisht budist në Kinën perëndimore dhe është shumë larg nga kudo.

Mali është shumë i lartë dhe ka shumë shpate të pjerrëta

.

Të Ngjajshme

Taravari: për ASH-në mbetet prioritet lufta kundër korrupsionit dhe funksionimi i shtetit të së drejtës

Sevilja forcohet me lojtarë nga Totenhami dhe Marseja

Grupi i Zjarrit në Kërçovë: Ahmetin e mbrojmë vetëm ne

Leave a Comment