September 22, 2023
Portali Shprehja

Një studim i ri ka treguar se si lëkura e bananes mund të jetë e dobishme në dietë

Sa herë që qëroni një banane dhe e hidhni lëvozhgën, po hidhni një rostiçeri të shijshme dhe ushqyese, thonë shkencëtarët. Një studim i kohëve të fundit zbuloi se nëse lëkurat e bananes zbardhen, thahen dhe bluhen në miell, ato mund të përdoren për të bërë produkte të pjekura që shijojnë po aq të mira, nëse jo më mirë, sesa produktet me bazë gruri, raporton Science alert.

o vetëm që është krejtësisht i sigurt, por shkencëtarët kanë treguar gjithashtu se është në të vërtetë mirë për ju.

Kur produktet e tyre eksperimentale u testuan në shije, konsumatorët raportuan se ishin të kënaqur me shijen.

Studimi zbuloi se ju mund të merrni mjaft fibra, magnez, kalium dhe komponime antioksiduese.

Nga ana tjetër, shtimi i tepërt i miellit të lëvozhgës së bananes rezultoi që biskotat e bëra në studim të ishin paksa kafe dhe të forta, ndoshta nga të gjitha fibrat shtesë. Por kur bëheshin me miell që përmban 7.5 për qind lëvozhgë bananeje, cilësia e biskotave ishte shumë më e mirë.

Si bonus, mund të qëndrojë në raft për tre muaj në temperaturën e dhomës.

Ndërsa studimi shqyrtoi vetëm pasojat e shtimit të lëvozhgave të bananes te biskotat e pjekura, rezultatet tregojnë se përdorimi i miellit të lëvores së bananes në bukë, ëmbëlsira dhe makarona vlen gjithashtu të merret në konsideratë.

Vitin e kaluar, për shembull, një studim mbi tortën e lëvozhgës së bananes zbuloi se lëkura e verdhë e frutit i jep ngjyrë natyrale produktit të pjekur si dhe lëndë ushqyese.

Ndërkohë, një studim i vitit 2016 zbuloi se zëvendësimi i deri në 10 për qind e miellit të grurit me miellin e lëkurës së bananes mund ta pasurojë bukën e pjekur me përmbajtje më të lartë proteinash, karbohidratesh dhe yndyre.

Ngrënia e lëvozhgës së këtij fruti nuk është vetëm një opsion i shëndetshëm, por gjithashtu mund të ndihmojë në reduktimin e mbetjeve ushqimore. Rreth 40 për qind e peshës së bananes është në lëvozhgën e saj dhe kryesisht kjo lëvozhgë e mbushur me lëndë ushqyese, thjesht hidhet tutje.

Sigurisht, lëvozhgat e bananes janë mjaft të padobishme nga ana ushqyese kur janë të papërpunuara. Por nëse përgatiten siç duhet, ato mund të përmirësojnë vërtet shijen e ushqimit. Ato madje mund të zgjasin jetëgjatësinë e disa produkteve sepse lëvozhgat kanë veti antioksiduese dhe antimikrobike.

E njëjta gjë vlen edhe për lëvozhgat e tjera të frutave, të tilla si lëvozhga e mangos, e cila gjithashtu është gjetur se rrit vetitë antioksiduese të ëmbëlsirave dhe përmirëson shijen e tyre.

Kështu që herën tjetër që të qëroni një banane, merrni parasysh ta mbani lëkurën. Stomaku juaj mund t’ju falënderojë për të.

.

Të Ngjajshme

Humbni përqendrimin tuaj? Truku i thjeshtë në 5 minuta që e rikthen atë

Shqipëri: Nga 2024-a, ata që fitojnë para nga TikToku do të paguajnë taksa

Shtetas serbë të dyshuar për hapjen e tunelit në gjykatën malazeze

Leave a Comment