September 29, 2023
Portali Shprehja

Një truk i thjeshtë për të zgjatur jetëgjatësinë e kosit

Kosi është pjesë përbërëse e pothuajse çdo vakti. Megjithatë, është një produkt jetëshkurtër që mund të zgjatet duke përdorur truke të caktuara.

Ju ndoshta keni parë myk blu-jeshile në brendësi të shisheve të kosit në frigoriferin tuaj të paktën një herë. Ekziston një mënyrë e pazakontë për të parandaluar prishjen e parakohshme.

Ju do të vazhdoni shumë lehtë përdorimin e pijes tuaj të preferuar. Thjesht kthejeni paketimin e kosit me kokë poshtë dhe do të lejoni që produkti të qëndrojë i freskët më gjatë. Truku me tinguj të çuditshëm në fakt ndjek një logjikë mjaft të shëndoshë.

Country Living thekson se kthimi i paketimit me kokë poshtë krijon një vakum që pengon rritjen e baktereve prishëse. Mungesa e ajrit në pjesën e sipërme të paketimit do të thotë gjithashtu se kristalet kanë më pak gjasa të formohen.

Pas hapjes së kosit, është mirë që të përdoret brenda pesë deri në shtatë ditë, por kjo mund të zgjatet deri në rreth dy javë. Pra, nëse mund të dyfishoni jetëgjatësinë e pijes suaj të preferuar, pse nuk do ta bënit?

.

Të Ngjajshme

Zbulohet kush e vendosi tritolin te lokali i Noizy-t

(VIDEO) Sulm me armë në Roterdam, disa të vdekur dhe të plagosur

Si testet e gjakut mund t’i shpëtojnë njerëzit nga ataku në zemër

Leave a Comment