March 25, 2023
Portali Shprehja

Nuk i afrohet as Lewandowski…; statistikat mbështesin rikthimin e Messit te Barcelona

Në mënyrë rigoroze ai përshtatet te Barcelona. Pas një zhgënjimi të ri në Evropë me PSG-në, thashethemet për një rikthim të mundshëm të Leo Messit në “Camp Nou” kanë nisur të përhapen. Kontrata e kampionit të botës përfundon këtë verë, ndonëse ka mundësi të vazhdojë edhe një vit. Në çdo rast, Barça do të bënte një ndryshim rrënjësor me ardhjen e argjentinasit, i cili mund të mburret me shifra më të mira se e gjithë skuadra aktuale.

Leo Messi përmirëson vitin e tij të parë në Paris
Ylli argjentinas e kishte të vështirë të përshtatej me ekipin e tij të ri. Në sezonin 2021-2022 ai luajti vetëm 34 ndeshje ndërmjet kompeticioneve kombëtare dhe evropiane, duke arritur në nivele numerike shumë të ulëta për atë që i kishte mësuar tifozët e panumërt.

Ligue 1: 6 gola dhe 15 asistime në 26 ndeshje

Champions League: 5 gola në 7 ndeshje

Kupa e Francës: asnjë gol dhe asist në 1 ndeshje

Megjithatë, ylli argjentinas e ndryshoi këtë kurs. Me Kupën e Botës në Katar si motivimin kryesor, njeriu nga Rosario e ka ngritur shumë nivelin e tij dhe ka dhënë një sprovë të mirë se sa vendimtar mund të jetë. Pa shkuar më tej, goli nga gjuajtja e lirë e drejtpërdrejtë ndaj Lille në minutën e 94-t i shërbeu fitores 4-3 skuadrës së Galtier. Këtu janë numrat e tij të këtij sezoni, deri më sot:

Ligue 1: 13 gola dhe 12 asiste në 21 ndeshje

Champions League: 4 gola dhe 4 asiste në 7 ndeshje

Kupa e Francës: asnjë gol dhe asist në 1 ndeshje

Sezoni i tij i fundit me Barcelonën nuk kishte qenë më i bukura, por shifrat e Leo Messit ishin ende të arritshme për shumë pak.

La Liga: 30 gola dhe 11 asiste në 35 ndeshje

Champions League: 5 gola dhe 2 asiste në 6 ndeshje

Kupa e Mbretit: 3 gola dhe 1 asist në 5 ndeshje

Superkupa e Spanjës: asnjë gol dhe asist në 1 ndeshje

Lewandowski, poshtë Leo Messit
Mes lëndimeve dhe penalizimeve, polaku e ka lënë “jetim” ekipin e tij shtatë herë këtë sezon. Megjithatë nuk kishte asnjë problem, Barça gjithmonë doli triumfuese pa të. Shifrat e ish-lojtarit të Bayern Munich nuk janë aq stratosferike sa disa parashikonin me ardhjen e tij.

La Liga: 15 gola dhe 5 asiste në 20 ndeshje

Champions League: 5 gola në 5 ndeshje

Europa League: 1 gol në 2 ndeshje

Kupa e Mbretit: 2 gola në 2 ndeshje

Superkupa e Spanjës: 2 gola në 2 ndeshje

Leëandoëski është përfshirë në 30 gola në 31 ndeshje, ndërsa Messi ka bërë të njëjtën gjë në 33 gola në 30 ndeshje.

Dembélé, Fati, Raphinha, Torres… asnjë nuk i afrohet
Anësori francez, i cili ka qenë jashtë fushës që nga fundi i janarit, ishte bërë një pjesë themelore për formacionin e Xavi Hernandez. Megjithatë, statistikat pasqyrojnë të dhëna mjaft të pakta për Ousmane Dembélé këtë sezon.

La Liga: 5 gola dhe 5 asiste në 18 ndeshje

Champions League: 1 gol dhe 2 asiste në 6 ndeshje

Kupa e Mbretit: 2 gola në 2 ndeshje

Superkupa e Spanjës: asnjë gol apo asistim në 2 ndeshje

Në total, Dembele ka marrë pjesë në 15 gola në 28 ndeshje. Të ngjashme janë shifrat për Raphinha. Braziliani ka marrë më shumë vëmendje javët e fundit, pas lëndimit të Dembélé, por shifrat e tij nuk kanë përparuar. Sigurisht, nuk janë kurrsesi afër shifrave të Messit.

La Liga: 5 gola dhe 4 asiste në 23 ndeshje

Champions League: 2 asiste në 5 ndeshje

Europa League: 1 gol dhe 1 asist në 2 ndeshje

Kupa e Mbretit: 2 gola dhe 2 asiste në 2 ndeshje

Superkupa e Spanjës: asnjë gol dhe asist në 2 ndeshje

.

Të Ngjajshme

EURO 2024: Mbappe spektakolar, Holanda pëson disfatë. Lukaku kthehet bishë te Belgjika, hat-trick ndaj Suedisë! Qan Lewandowski… (PAMJET)

admin

Franca nga sot ka një portier të ri post-Lloris dhe Depay e pëson i pari… (PAMJET)

admin

Jo vetëm Barcelona, UEFA ka hapur hetim edhe për Juventusin! Vjen zyrtarizimi… nga klubi bardhezi

admin

Leave a Comment