September 21, 2020
Portali Shprehja

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

Rreth 180 vaksina për të luftuar COVID-19 janë në zhvillim në të gjithë botën, duke përfshirë 35 në testime njerëzore, tha sot kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Asnjë sëmundje në histori nuk ka parë një zhvillim kaq të shpejtë në kërkime. Është një dëshmi e përparimeve të pabesueshme në shkencë dhe teknologji, që bota ka bërë në vitet e fundit”, tha ai për gazetarët, raporton ATSh.

E pyetur në lidhje me pretendimet e ndryshme për mbërritjen e vaksinave, kryeshkencëtarja e OBSH-së, Soumya Swaminathan tha se njerëzit duhet të kenë parasysh se provat klinike duan kohë dhe nuk mund të nxitohen.

Të Ngjajshme

Hoti: Vizita e delegacionit amerikan e thellon miqësinë Kosovë-SHBA

admin

Dritan Abazoviqi ‘kacafytet’ keq me proserbët

admin

Mbi 31 milionë të infektuar me COVID-19

admin

Leave a Comment