June 26, 2022
Portali Shprehja

​OBSH vendos të enjten nëse lia e majmunëve përfaqëson krizë shëndetësore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të mbajë një seancë të jashtëzakonshme të enjten për të vlerësuar nëse lia e majmunëve përfaqëson një krizë të shëndetit publik.

Tact Watches

Ky është niveli më i lartë i paralajmërimit që mund të shpallë agjencia e Kombeve të Bashkuara dhe aktualisht zbatohet për COVID-19 dhe poliomielitin.

Këtë vit, kishte 1.600 raste të konfirmuara dhe 1.500 raste të mundshme të lisë së majmunëve në 39 vende, me 72 vdekje.

Kjo sëmundje është endemike në pjesë të Afrikës, por numri i të infektuarve po rritet, si në pjesën tjetër të botës. Virusi shkakton simptoma të tilla si ftohjet dhe lezionet e lëkurës dhe përhapet me kontakt të ngushtë.

Kreu i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se ishte koha për të forcuar reagimin ndaj përhapjes së lisë së majmunëve pasi virusi po përhapet në gjithnjë e më shumë vende dhe nevojitet një koordinim ndërkombëtar.

“Ne nuk duam të presim derisa situata të dalë jashtë kontrollit,” tha Ibrahima Soce Fall, drejtoresha e urgjencës e OBSH-së në Afrikë.

.

Të Ngjajshme

Rasti “Laskarca” me muaj pret ekspertizë

Vuçiq: Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Bosnja bënë shumë, por s’morën asgjë nga BE-ja

admin

Lukaku, në mesjavë do të zbarkojë në Milano

Leave a Comment