May 28, 2022
Portali Shprehja

​Oferta e naftës në treg po dobësohet, por edhe kërkesa për shkak të recesionit

Çmimet e naftës në tregjet botërore u rritën lehtë javën e kaluar për shkak të dobësimit të furnizimeve nga Rusia dhe rritja më e lartë e çmimeve pengon dobësimin e kërkesës për shkak të ngadalësimit të rritjes në ekonomitë më të mëdha në botë.

Tact Watches

Çmimi i një fuçie në tregun e Londrës u rrit me 0.5 për qind javën e kaluar në 107.14 dollarë, ndërsa në tregun amerikan një fuçi u rrit me 2.6 për qind në 104.69 dollarë.

Rritja e çmimeve mbështetet nga frika e ndërprerjeve të mëtejshme të furnizimit nga Rusia për shkak të luftës në Ukrainë. Ka gjithnjë e më shumë gjasa që Gjermania t’i bashkohet anëtarëve të BE-së që mbrojnë një embargo ndaj naftës ruse, që do të nënkuptonte një furnizim edhe më të dobët.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) ka të ngjarë t’i përmbahet planeve të saj për një rritje tjetër të lehtë të prodhimit në qershor, e cila do të vendoset në një takim më 5 maj. Megjithatë, kërkesa për “arin e zi” është gjithashtu e dobët për shkak të ngadalësimit të rritjes së ekonomive më të mëdha në botë.

Javën e kaluar u njoftua se produkti i brendshëm bruto (GDP) i Shteteve të Bashkuara, konsumatori më i madh i naftës në botë, ra papritur 0.4 për qind në tremujorin e parë nga tremujori i kaluar, rënia e parë ekonomike që nga një recesion i shkurtër por i thellë në mes të koronës. krizës gati dy vjet më parë.

Me inflacion të lartë, Rezerva Federale e SHBA do të rrisë normat e interesit në mënyrë agresive, pritet një ngadalësim i mëtejshëm i ekonomisë më të madhe në botë.

Investitorët janë gjithashtu të shqetësuar për ngadalësimin e ekonomisë kineze, pasi përhapja e koronavirusit ka “mbyllur” Shangain dhe disa qytete të tjera për javë të tëra, dhe gjithnjë e më shumë shkolla dhe institucione publike në Pekin po “mbyllen”.

Masat kufizuese, në përputhje me politikën e “tolerancës zero” të COVID, do të ngadalësojnë rritjen tashmë të ngadaltë të ekonomisë së dytë më të madhe në botë dhe do të prishin më tej zinxhirët e furnizimit.

“Çmimet e naftës gjithashtu do të luhaten në periudhën e ardhshme për shkak të një ‘bllokimi’ të mundshëm dhe të zgjatur në maj dhe muajt e ardhshëm, kështu që në afat të shkurtër ka rreziqe të dobësimit të kërkesës për naftë dhe çmimeve të Kinës,” tha Yanting Zhou nga Wood Mackenzi për situatën në tregje.

Megjithatë, disa analistë vërejnë se shqetësimet rreth kërkesës kineze mund të errësohen nga blerësit nga Evropa.

“Nëse Evropa detyrohet papritur të kërkojë sasi të mëdha gazi ose nafte në tregjet ndërkombëtare, kjo do të zbusë frikën e një ngadalësimi kinez dhe do të rrisë çmimet,” tha Jeffrey Halley nga OANDA, transmeton CNBC.

.

Të Ngjajshme

”Levica”: Inspektime për flamurin shqiptar në stadiume dhe përmendoren e Xhemë Gostivarit

admin

Arrestohen dy shpërndarës të drogës në Shkup

admin

LSDM: Gjashtë nga shtatë të dyshuarit në “Parcela kriminale” janë në lidhje me VMRO-DPMNE-në dhe Mickoskin

admin

Leave a Comment