May 21, 2022
Portali Shprehja

OKB: Mbi gjashtë milionë persona janë larguar nga Ukraina

Mbi gjashtë milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga shpërthimi i konfliktit me Rusinë në fund të shkurtit, sipas Agjencisë së OKB-së për Refugjatët.

Tact Watches

Miliona njerëz të tjerë mendohet se janë zhvendosur brenda vetë Ukrainës, pasi shtëpi të panumërta janë shkatërruar nga bombardimet e pamëshirshme ruse.

Shumica e atyre që ikin nga Ukraina kanë hyrë në Poloni, me të tjerët që udhëtojnë në Hungari, Moldavi, Rumani dhe Sllovaki.

Disa kanë shkuar më tej në Evropën kontinentale ose kanë udhëtuar drejt Rusisë.

Ka pasur gjithashtu raporte të shumta për ukrainas që janë dërguar në Rusi kundër dëshirës së tyre, duke përfshirë edhe fëmijë.

.

Të Ngjajshme

Punëtorët në Maqedoni të papaguar për orët shtesë

admin

“Kam tri javë që qaj”, Ronela Hajati kthehet në Shqipëri pas Eurovisionit

Bllokada e Putinit në Detin e Zi rrezikon të lerë pa ushqim miliona njerëz në botë

Leave a Comment