October 6, 2022
Portali Shprehja

“Ose me ne, ose me ata”, Putini i kërkon Erdoganit të nxjerrë Turqinë nga NATO

Organizata e Bashkëpunimit të Shangait (SCO) do të shqyrtojë kërkesën e anëtarësimit të Turqisë vetëm nëse kjo e fundit tërhiqet nga NATO, sipas një zyrtari të lartë të Ministrisë së Jashtme ruse, cituar nga agjencia ruse e lajmeve RIA.

Kjo organizatë e re, e themeluar në metropolin me të njëjtin emër kinez, është ideja e presidentëve rus dhe kinez, Vladimir Putin dhe Xi Jinping dhe duket se synohet për bashkëpunim shtetëror të ngjashëm me Paktin e Varshavës gjatë Luftës së Ftohtë.

Siç i tha RIA Novostit Bakhtiyor Khakimov, i dërguari presidencial i Rusisë për Çështjet e SCO-së dhe Ambasadori i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme ruse, SCO do të shqyrtojë kërkesën e Turqisë për t’u bashkuar me shoqatën sapo ajo të arrijë, por Putini ka një kusht themelor.

Më herët, presidenti turk Tajip Erdogan tha se qëllimi i Ankarasë është t’i bashkohet SCO-së, ndërsa ai mori pjesë në takimin e organizatës në Uzbekistan javën e kaluar si i ftuar.

Sipas Hakimov, Turqia ka kohë që merr pjesë aktivitetet e SCO-së si partner dialogues.

“Nëse ndodh një aplikim i Turqisë, ai do të shqyrtohet me kujdes. Për momentin nuk ka asnjë aplikim”, tha zyrtari rus.

Më pas ai foli qartë për pjesëmarrjen e Turqisë në NATO: “Ne kemi rregullore për pranimin e anëtarëve të rinj, të cilat parashikojnë një sërë kriteresh, duke përfshirë pozicionin në rajonin e Euroazisë, ruajtjen aktive të marrëdhënieve diplomatike tregtare dhe ekonomike dhe lidhjet kulturore me shtetet anëtare të SCO-së, mungesa e konflikteve me shtetet e SCO-së dhe mospërfshirja në konflikte të jashtme, mungesa e sanksioneve nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së, por edhe mospjesëmarrja në aktivitete dhe blloqe armiqësore ose të drejtuara kundër anëtarëve të SCO”, shtoi Khakimov, për të vënë në dukje se Turqia është një anëtare e NATO-s, e cila “e ka shpallur Rusinë jo thjesht një kundërshtar, por armik numër një“.

.

Të Ngjajshme

Regjistrohen 55 raste të reja me virus

admin

Maqedoni, 11 tetori ditë jo pune për të gjithë qytetarët

admin

“Pritja e gjatë për në BE, na detyroi të marrim pasaporta bullgarë”

admin

Leave a Comment