April 17, 2021
Portali Shprehja

Osmani i dorëzon detyrën e presidentit Konjufcës – Iliria News Agency

Ushtruesja e deritashme e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani, i dorëzoi këtë detyrë kryetarit të sapozgjedhur të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca.

Osmani ka qenë duke ushtruar këtë detyrë qysh në nëntor të vitit të kaluar, kur presidenti i deriatëhershëm, Hashim Thaçi, ka dhënë dorëheqje për t’u përballur me akuzat për krime lufte në Hagë.

Në bazë të Kushtetutës, detyra i ka kaluar Osmanit, si kryetare e Kuvendit të Kosovës.

Me konstituimin e Kuvendit të ri dhe zgjedhjen e kryetarit Konnjufca, Osmani i ka dorëzuar mandatin atij.

“Pasi që e ka uruar për detyrën, Osmani e ka njoftuar Konjufcën për punët që janë bërë nga Presidenca nga nëntori i vitit të kaluar e deri tash. Ajo gjithashtu e ka njoftuar Konjufcën edhe për punët që janë në proces, duke i ofruar mbështetje në punën e mëtejme”, thuhet në njoftimin e lëshuar për media nga Zyra e Presidentit të Kosovës.

Të Ngjajshme

Serbët kishin qëllim ta zhduknin popullin shqiptar nga faqja e dheut – Iliria News Agency

admin

Edi Rama pohon se ka parë hartën për ndarjen e Ballkanit – Iliria News Agency

admin

“Në 321 shtëpi të shëndetit në Serbi, isha i vetmi i kombësisë shqiptare“ – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment