June 21, 2021
Portali Shprehja

Osmani: S’ka marrëveshje të re me Sofjen, deklarata e Mickoskit është tendencioze

Ministri i jashtëm Osmani i quajti spekulime tendencioze pretendimet e kreut të VMRO-së Mickovski se Sofja po e kushtëzon fillimin e negociatave me një marrëveshje të re. “Nuk ka marrëveshje të re, por komunikim për të gjitha çështjet në nivele të ndryshme”, tha Osmani

“Marrëdhëniet me fqinjët nuk rregullohen me plasim të përditshëm të infromatave në opinion e aq më pak me spekulime ose deklarata tendencioze, që kanë për qëllim ta ashpërsojnë atmosferën. Perspektiva evropiane është sfidë për gjithë vendin, jo vetëm për Qeverinë”, deklaroi Bujar Osmani, Ministër i Jashtëm.

Sipas Mickoskit, Sofja kërkon që me Kushtetutë të precizohet se identiteti maqedonas u krijua në vitin 1945. Sipas tij, për këtë kërkesë ka faj politikbërja e gabuar e Zaevit.

“Ja do të ju jap një informatë ekskluzive: Le ta pyesim Ministrin e Jashtëm, Osmani a është e vërtetë se kërkesa e koleges së tij ishte të nënshkruhet një marrëveshje e re, të ngjashme me Marrëveshjen e Prespës, me ndryshime kushtetuese, ku do të definohet ekzistimi i popullit dhe gjuhës maqedonase nga viti 1945, ndërsa para 1945-tës se kemi qenë diçka tjetër! Ta pyesim a është e vërtetë se ky është kushti për vazhdim të mëtejmë të negociatave me BE-në!”, tha Hristijan Mickoski, Kryetar i VMRO DPMNE-së.

Zaev tha se në vend se të komentohen deklarata të papërgjegjshme, fokusi duhet të vihet tek zgjidhja pasi bllokimi i negociatave me BE-në nuk është as në interes të Bullgarisë.

“Atë që e përmendi Mickoski, nuk e di çka mendon saktësisht. Ne kemi bisedime publike, një pjesë prej të cilave me materiale të shkruara. Ne jemi të përgjegjshëm. Duam marrëveshje që vendi të na shkojë përpara. Besoj se e japim maksimumin që të arrijmë marrëveshje, duke i mbrojtur maksimalisht interesat tona, por duke pasur kujdes edhe për interesat e palës bullgare”, deklaroi Zoran Zaev, Kryeministër.

Ndryshe, komisioni i përbashkët i ekspertëve takohet të enjten dhe të premten në Shkup për ta diskutuar çështjen e Goce Dellçevit.

Anesa SaliHu

Të Ngjajshme

Një në tre qytetarë në Maqedoni të Veriut nuk e dinë kush është kryetari i komunës së tyre

admin

Pritje të shumta në Tabanoc për të hyrë në Maqedoni

admin

Ohër-Strugë, kërkohet tërheqja e turistëve të huaj

admin

Leave a Comment