18.5 C
Skopje
July 16, 2019
Informacione Rajoni dhe Bota

Pakënaqësitë për Ligjin e Pagave, dy sindikata protestojnë para Qeverisë

Tact

Sot, para Qeverisë së Kosovës po protestojnë sindikalistët e Shërbimit Korrektues si dhe ata të Sindikatës së Re të Kekut, raporton lajmi.net.

Të parët kërkojnë rritjen e koeficientit nga 1.85 në 2.2, gjë që do të thotë se do të barazoheshin me Policinë dhe zjarrfikësit e Kosovës.

E sindikalistët e KEK-ut, kërkojnë që kjo korporatë të tërhiqet totalisht nga Ligji i Pagave.

Sipas tyre, kërkesa në fjalë buron nga fakti që ata marrin pagë nga puna dhe djersa e tyre, dhe jo nga buxheti shtetëror.

Të dy sindikatat po protestojnë në të njëjtën kohë para Qeverisë së Kosovës. /Lajmi.net/

Burimi i lajmit

Artikuj të ngajshëm

Rroftë pasaporta, rroftë Gjermania. Ky vend bashkë më

shprehja

Përveç Katica Janevës edhe një prokuror/e tjetër e involvuar te rasti “Boki 13”?

shprehja

Ky është biznesmeni i shantazhuar që ‘dridhi’ Specialen në Maqedoni

shprehja