December 3, 2022
Portali Shprehja

Pakti mes presidentit Bajden dhe presidentit kinez Xi Jinping

Presidenti Joe Biden kundërshtoi të hënën “veprimet shtrënguese dhe gjithnjë e më agresive” të Kinës ndaj Tajvanit dhe ngriti shqetësime për të drejtat e njeriut në lidhje me sjelljen e Pekinit në Xinjiang, Tibet dhe Hong Kong gjatë takimit të tij me Presidentin Xi Jinping, tha Shtëpia e Bardhë.

Në deklaratën e saj për takimin, Shtëpia e Bardhë tha se presidenti Biden i tha homologut Xi se SHBA do të “vazhdonte të konkurronte fuqishëm” me Kinën, por se “konkurrenca nuk duhet të kalojë në konflikt”.

Shtëpia e Bardhë tha se presidentët Biden dhe Xi ranë dakord gjithashtu se “një luftë bërthamore nuk duhet të ndodh kurrë” dhe nuk mund të fitohet, “dhe nënvizuan kundërshtimin e tyre ndaj përdorimit ose kërcënimit të përdorimit të armëve bërthamore në Ukrainë”.

Të Ngjajshme

Kjo është letra që Sokol Halili që u vetvra sot ia kishte lënë babait të tij (LETRA)

admin

Sanksione ndaj Koresë Veriore pas testimeve raketore

admin

Një shqiptare në Katar: Nuk janë të vërteta ato që shkruhen, këtu festohet 24 orë në ditë

admin

Leave a Comment