June 27, 2022
Portali Shprehja

Papa Françesku: Lufta e Tretë Botërore, tashmë reale!

“Lufta e Tretë Botërore është shpallur”, sipas Papa Françeskut, i cili foli për mediat muajin e kaluar, por përmbajtja e saj tani është zbuluar, duke shtuar se pushtimi i Ukrainës nga Vladimir Putin ishte “i paramenduar”.

Tact Watches

Kreu i Kishës Katolike mohoi se ishte “në favor të Putinit“, duke thënë se trupat ruse ishin brutale, mizore dhe të egra, ndërsa vlerësoi guximin e ushtarëve ukrainas që “luftuan për mbijetesën e vendit të tyre” që nga pushtimit në shkurt.

Ai denoncoi gjithashtu përdorimin “monstruoz” të mercenarëve nga Çeçenia dhe Siria, të cilët janë rekrutuar nga Kremlini për të forcuar përpjekjet e ndenjura të luftës të Putinit dhe kritikoi tregtinë globale të armëve.

Në të njëjtën bisedë, megjithatë, Françesku tha gjithashtu se lufta “mund të jetë provokuar në një farë mënyre” nga NATO.

Papa tha se lufta e vazhdueshme në Ukrainë, së bashku me konfliktet e tjera në mbarë botën, do të thotë se “Lufta e Tretë Botërore është shpallur” dhe për këtë arsye njerëzimi po sheh tre luftëra botërore në një shekull. Kjo, tha ai, është një “fatkeqësi” për njerëzimin.

“Ne e shohim atë që po ndodh tani në Ukrainë në një mënyrë të caktuar, sepse ajo është më afër nesh dhe stimulon më shumë ndjeshmërinë tonë”, tha ai. “Por ka vende të tjera larg – mendoni për pjesë të Afrikës, Nigerisë veriore, Kongos veriore – ku lufta po vazhdon dhe askush nuk kujdeset. Mendoni për Ruandën 25 vjet më parë. Mendoni për Mianmarin. Bota është në luftë”.

“Para disa vitesh mendova të them se po përjetojmë një luftë të tretë botërore që po bëhet pjesë-pjesë. Sot për mua është shpallur Lufta e Tretë Botërore”, tha ai, sipas transkriptit të bisedës, e cila u publikua në anglisht nga Vatican News.

“Është diçka që duhet të na bëjë të mendojmë. Çfarë ndodh me njerëzimin që ka pasur tre luftëra botërore në një shekull? Luftën e parë e kam jetuar përmes kujtimit të gjyshit tim. Pastaj e dyta dhe tani e treta. Dhe kjo është e keqe për njerëzimin, një fatkeqësi. Duhet të mendoni se në një shekull ka pasur tre luftëra botërore, me gjithë tregtinë e armëve pas”, vazhdoi ai.

Ndërsa dënon “brutalitetin, mizorinë e trupave ruse, ne nuk duhet të harrojmë problemet reale, nëse duam që ato të zgjidhen”, vazhdoi Françesku, duke përfshirë industrinë e armatimit si një motivues për luftë.

“Është gjithashtu e vërtetë që rusët besonin se gjithçka do të përfundonte brenda një jave. Por ata bënë një gabim. Ata takuan një popull trim, një popull që po lufton për të mbijetuar dhe që ka një histori lufte,” shtoi ai. “Kjo është ajo që na emocionon: të shohim një heroizëm të tillë. Unë me të vërtetë do të doja të theksoja këtë pikë, heroizmin e popullit ukrainas”, tha ai.

Françesku vuri në dukje se disa muaj përpara se Vladimir Putin të dërgonte trupa në Ukrainë, ai ishte takuar me një kryetar shteti i cili shprehu shqetësimin se NATO “po leh para portave të Rusisë” në një mënyrë që mund të çonte në luftë.

Françesku më pas theksoi se “ne nuk e shohim të gjithë dramën që shpaloset pas kësaj lufte, e cila në një farë mënyre mund të provokohet ose të mos parandalohet”. /tesheshi

Të Ngjajshme

Analiza e The Times/ Boris Johnson paralajmëroi Macronin në takimin e G7: Mos i krijo Putinit hapësirën për të manipuluar

admin

Kryetari i Preshevës nesër viziton nesër Kadri Veselin në Hagë

admin

Zvogëlohet fuqia punëtore në Shqipëri – emigruan mbi 220 mijë qytetarë për 6 vite

admin

Leave a Comment