August 16, 2022
Portali Shprehja

Parlajmërim nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike, centrali më i madh në Europë rrezikon të shpërthejë

Rafael Grossi, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike , e përshkroi situatën në centralin bërthamor në Zarpozhia si të dalë “jashtë kontrollit”.

Siç deklaroi ai në një intervistë të martën e 2 gushtit në Associated Press, situate në Zarporizhia po bëhet çdo ditë e më e rreikshme në qytetin juglindor të Ukrainës, të cilin trupat ruse e morën nën kontroll në fillim të marsit, menjëherë pasi pushtuan Ukrainën më 24 shkurt.

Ai paralajmëroi se termocentrali më i madh bërthamor në Evropë në Ukrainë është plotësisht jashtë kontrollit, duke i bërë kështu thirrje urgjente Rusisë dhe Ukrainës të lejojnë sa më shpjet ekspertët të vizitojnë zonën për të kontrolluar situatën dhe për të shmangur një incident të mynshëm bërthamor.

.

Të Ngjajshme

Një studim i ri ka treguar se si lëkura e bananes mund të jetë e dobishme në dietë

Sot pasdite priten reshje shiu! Ditëve tjera vijon i nxehti “përvëlues” në Maqedoninë e Veriut

admin

Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar, Pandi Siku

Leave a Comment