August 11, 2022
Portali Shprehja

Pas shpërthimeve në Rripin e Gazës, Izraeli arreston 19 palestinezë

Që prej ditës së djeshme situata në Rripin e Gazës është përshkallëzuar.

Dhjetëra raketa të lëshuara ndezën qiellin mbrëmjen e djeshme, pas sulmeve ajrore izraelite ku mbetën të parë të paktën 10 persona, përfshirë një 5-vjeçare.

Mes viktimave ishte edhe lideri i grupit Tayseer Jabari, shkruan BBC. 

Ndër të tjera Izraeli ka njoftuar se pas sulmeve kundër objektivave në Rripin e Gazës ka arrestuar 19 anëtarë të grupit Xhihad Islamik në Bregun Perëndimor.

Sipas ushtrisë izraelite shumica e raketave të lëshuara nga Gaza në drejtim të Izraelit gjatë natës së kaluar u kapën nga sistemet mbrojtëseSituata e përshkallëzuar në

Rripin e Gazës me dhunë, viktima dhe shpërthime të mëdha midis Izraelit dhe Gazës ka ndodhur rreth një vit më parë.

Lufta 11-ditore në maj të 2021-it la më shumë se 200 palestinezë dhe 12 izraelitë të vrarë.

Ndërkohë ushtria izraelite paralajmëron se operacion i fundit, i koduar “Breaking Dawn” mund të zgjasë për një javë./abcnews.al/

.

Të Ngjajshme

Gjobiten 187 shoferë në Shkup, 69 për vozitje të shpejtë

Në Tabanoc dhe Bogorodicë për dalje nga vendi pritet rreth 30 minuta

Karantinë dhe izolim, KSI me rekomandime për rastet me linë e majmunit në Maqedoni

admin

Leave a Comment