June 7, 2023
Portali Shprehja

Pas urdhër-arrestit ndaj Putinit, Rusia hap hetim penal ndaj Gjykatës së Hagës

Rusia ka hapur një çështje penale kundër prokurorit dhe gjyqtarëve të Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC), të cilët lëshuan një urdhër-arresti për Vladimir Putin, tha komiteti i saj hetues.

Organi, i cili është përgjegjës për hetimin e krimeve të rënda, tha se nuk kishte bazë për përgjegjësi penale nga ana e presidentit rus dhe argumentoi se krerët e shteteve kanë imunitet nga juridiksioni i vendeve të tjera.

Aty thuhej se veprimet e prokurorit të ICC-së treguan shenja të kryerjes së krimeve ruse, të tilla si akuzimi i vetëdijshëm i një personi të pafajshëm për një krim.

Veprimi rus është një gjest simbolik kundërshtimi në përgjigje të urdhrit të lëshuar kundër Putinit.

ICC javën e kaluar e akuzoi Putinin për rrëmbimin e fëmijëve nga Ukraina, shkruan Skynews.

Në një deklaratë, gjykata pretendon se presidenti rus është “përgjegjës për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) dhe atë të transferimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) nga zonat e okupuara të Ukrainës në Federatën Ruse”.

Kremlini e ka quajtur këtë veprim të egër dhe ligjërisht të pavlefshëm, pasi Rusia nuk është nënshkruese e traktatit që krijoi ICC.

Të Ngjajshme

Dalin pamjet/ Policia amerikane vret një 34-vjeçare brenda shtëpisë së saj

admin

Qeveria serbe: Rikonstruimi i pikës kufitare Preshevë-Tabanoc gati në fillim të verës

admin

SYRI TV publikon VIDEON e takimit të fshehtë Basha-Balla

admin

Leave a Comment