November 26, 2022
Portali Shprehja

Pasi ta lexoni këtë lajm, kurrë më nuk do të hezitoni të bëni botox

Fanatikët e Botox -it e pëlqejnë për vetitë e tij kundër rrudhave.

Por studiuesit besojnë se injeksionet mund të kenë një përfitim tjetër – duke shmangur disponimin e keq.

Dhe nuk është vetëm depresioni. Shkencëtarët gjermanë mendojnë se mund të ndihmojë edhe pacientët me çrregullim të personalitetit kufitar, të cilët shpesh vuajnë nga depresioni, shkruan DailyMail.

Botox-i funksionon duke relaksuar muskujt e fytyrës për të zbutur vijat dhe rrudhat.

Studiuesit pretendojnë se të njëjtat efekte, të cilat zgjasin për tre muaj, janë përgjegjëse për çdo përfitim të shëndetit mendor.

Parandalimi i njerëzve nga vrenjtja – duke ngrirë muskujt e ballit të nevojshëm për ta bërë këtë – i ndalon marrësit të përjetojnë humor negativ aq intensivisht, sipas teorisë së tyre.

Ekipi në Shkollën Mjekësore të Hanoverit tha se Botox-i ‘mund të ketë një rol’ në trajtimin e sëmundjeve mendore.

Dr. Axel Wollmer, një psikiatër në Universitetin Semmelweis dhe autor i vjetër i studimit, tha: ‘Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se numri i njerëzve që vuajnë nga depresioni është afërsisht 280 milionë’.

“Trajtimet e krijuara si psikoterapia ose ilaçet kundër depresionit nuk funksionojnë mjaftueshëm për rreth një të tretën e pacientëve, kështu që ekziston nevoja për të zhvilluar opsione të reja trajtimi, dhe këtu mund të kenë një rol injeksionet [Botox]”.

.

Të Ngjajshme

Vitaminat dhe mineralet që janë të domosdoshme për t’u mbrojtur nga sëmundjet gjatë ditëve të ftohta

KATAR/ Shpërthen zjarri pranë stadiumit ku do të luhet Argjentinë-Meksikë

Policia serbe largon migrantët nga rreziku pas të shtënave në kufi me Hungarinë

Leave a Comment