November 26, 2022
Portali Shprehja

Pavard zbulon demonët dhe frikën, futbollin përtej fushës: “Të fitosh para nuk do të thotë të jesh i lumtur”

Nga jashtë, futbolli elitar shihet vetëm si para, lumturi, ngjarje të mëdha dhe audiencë që ju brohoris. Gjithçka që shkëlqen nuk është ari. Presionet dhe vështirësitë janë gjithmonë afër qoshes dhe është Benjamin Pavard ai që shqyen velin e kësaj bote me shkëlqim.

Lojtari i Bayern Munichut dhe i kombëtares franceze në një intervistë për gazetën e njohur franceze L’Equipe ka treguar anën tjetër të sportit që zakonisht fshihet: depresionin dhe frikën.

Futbollisti francez pranon se përjetimi i fillimit të pandemisë Covid-19 i vetëm në Mynih ishte shumë i vështirë për të: “Unë arrita këtu dhe fituam gjithçka. Nuk mund të ëndërroja për një debutim më të mirë. Pastaj erdhi Covid dhe ishte. një periudhë e vështirë. Në planin personal nuk ishte e lehtë të isha vetëm në një vend që nuk është i imi. Larg familjes dhe miqve të mi”.

Pavard tha gjithashtu se këto momente të këqija shërbyen për ta bërë atë më të fortë: “Diçka nuk ishte në rregull në jetën time, por më bëri të rritem. Kam ecur përpara dhe jam përmirësuar. Pak e dinë se çfarë kam kaluar, por të fitosh shume para nuk do të thotë gjithmonë të jesh i lumtur”.

Lojtari francez e di që të jesh lojtar në nivelet më të larta të ekspozon ndaj kritikave të ashpra nga të gjitha këndvështrimet dhe Pavard ka vuajtur shumë nga kjo, sepse mund të përpiqesh të pretendosh se ata nuk ekzistojnë, por është e vështirë të mos mendosh për ato:

“Një ndeshje vetëm me momente pozitive do të ishte e mrekullueshme, por nuk ekziston. Ne jemi qenie njerëzore. Për t’u përmirësuar dëgjoj njerëzit e afërt dhe trajnerët, jo gazetarët apo të ngjashme. U qetësova dhe mendova shumë.”

Kjo është një temë që po fiton gjithnjë e më shumë hapësirë ​​mes sportistëve të nivelit të lartë dhe pas rrëfimeve të Naomi Osakës, Simone Biles, Venus Williams, Michael Phelps dhe sportistëve të tjerë, më shumë theksohet rëndësia e të folurit për vështirësitë psikologjike. janë jetuar në periudha të caktuara ose gjatë rrjedhës së jetës edhe nga njerëz të ekspozuar ndaj presioneve shumë të forta për punën e tyre.

.

Të Ngjajshme

I hodhi Figos flamurin e Barçës në fytyrë… Çfarë ndodhi me “tifozin alien”; që pushtonte fushat edhe në finalet e Kupës së Botës

admin

Partneret e futbollistëve të Anglisë harbohen bashkarisht në “pallatin lundrues”, shpenzojnë shifrën e çmendur për alkool

admin

Maguire, “sparkatë” ndaj kritikëve: Merren me mua, sepse kanë nevojë për… klikime

admin

Leave a Comment