June 5, 2023
Portali Shprehja

Pavarësisht pretendimeve të Rusisë, Kievi thotë se lufta për Bahmutin vazhdon

Pavarësisht pretendimeve të Rusisë se ka pushtuar qytetin e Bahmutit, përleshjet e rënda për kontrollin e qytetit lindor kanë vazhduar, siç është raportuar nga ushtria ukrainase. Në pjesën e Ukrainës të pushtuar nga Rusia, një zyrtar i emëruar nga Moska deklaroi se termocentrali bërthamor i Zaporizhjas ishte fikur dhe po mbështetej në gjeneratorët e energjisë emergjente. Që nga pushtimi rus në shkurt të vitit 2022, uzina është detyruar të operojë me gjeneratorë rezervë në shumë raste. Sipas raportit të përditshëm nga Shtabi i Përgjithshëm i forcave ushtarake të Ukrainës, fusha kryesore e betejës në Ukrainën lindore vazhdon të jetë vija e frontit Bahmut-Avdivka-Marinka, në rajonin e Donjeckut. Rusia gjatë fundjavës pretendoi se kishte marrë kontrollin e Bahmutit, por presidenti Volodymyr Zelensky dhe komandantët ukrainas e kanë kundërshtuar deklaratën, duke thënë se luftimet vazhdojnë ende në Bahmut.

.

Të Ngjajshme

Mos bini pas këtij mashtrimi në Facebook – mund të humbni llogarinë tuaj

Kriza u shfrytëzua për dyfishimin e çmimeve

Këshilla e ish-kapitenit: Bayern, investo te ky sulmues!

Leave a Comment