December 7, 2022
Portali Shprehja

Pendarovski – Boone: Falënderime për mbështetjen e Francës për integrimet tona evropiane

Miqësia dhe përparimi i marrëdhënieve ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Francës dhe përpjekjet e bëra franceze për hapjen e bisedimeve për anëtarësim të vendit me Bashkimin Evropian, ishin theksuar në takimin e sotëm të presidentit Stevo Pendarovski dhe sekretares shtetërore për Evropë të Republikës Franceze, Lawrence Boone.

Presidenti Pendarovski, siç informojnë nga Kabineti i tij, duke shprehur gatishmëri për vazhdimin e mëtutjeshëm të dialogut intensiv politik, është falënderuar për mbështetjen nga Franca në kuptim të integrimeve tona evropiane, si dhe fokusin në bashkëpunimin dypalësh, me çka është përshëndetur nënshkrimi i marrëveshjes para pak kohësh për përforcimin e bashkëpunimit në mbrojtje.

Ata biseduan edhe për negociatat e vendit për anëtarësim në BE, procesin aktual të skriningut, si dhe për fazat e ardhshme të cilat duhet të kompletohen si pjesë e procesit për bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian.

Të Ngjajshme

Dy shpërthime me shok-bomba kanë ndodhur në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicën e Veriut policia japin detaje

Qytetet me më së paku stres në botë

Buxheti 2023, Koleva: 800 milionë euro për investime kapitale

Leave a Comment