November 29, 2021
Portali Shprehja

Pendarovski tregon se në cilën situatë do të thërriste takim liderësh

Presidenti Stevo Pendarovski në ClickPlus në TV21 tha se do të organizojë takim liderësh vetëm nëse të dyja palët i kanë nga 60 deputetë në Parlament dhe nuk mund të formojnë shumicë as njëra palë e as tjetra.

“Edhe po i thirra, çfarë t’ju them? Sipas Kushtetutës unë nuk mund t’ju jap leksione. Tek ne është sistem parlamentar dhe jo presidencial. Mundem nëse hyjmë në krizë të prolonguar, supozoj të dyja palët i kanë nga 60 deputetë dhe t’i thërras t’ju them se duhet të gjendet zgjidhje. Nëse votohet shumicë, afatet e mia janë të qarta, i kam 10 ditë për dorëzimin e mandatit. Edhe sikur mos të ketë krizë energjetike, shumë kohë kemi humbur për cilëndo reformë dhe edhe kjo mungon të bëhet t’i kanë të gjithë nga 60 deputetë. Por kjo do të ishte në fazë të më vonë, jo tani”, deklaroi Pendarovski.

Tact Watches

Kjo deklaratë e Pendarovskit vjen pasi sot në seancën e Kuvendit në rend dite është iniciativa për mosbesim të Qeverisë “Zaev 2”.

Të Ngjajshme

Në Spitalin “Pirogov” ka mbetur vetëm një person nga të lënduarit në aksidentin në Bullgari

admin

Keqpërdori pozitën zyrtare, arrestohet 40-vjeçarja nga Struga

admin

(VIDEO) Hapet provizorisht Rruga e Arbrit, pjesa e Maqedonisë së Veriut as që ka nisur

admin

Leave a Comment