Për herë të parë në 71 vite, kopshti më i bukur në botë nuk ka vizitorë

Nëse jeni person që pëlqeni lulet, ndoshta keni dëgjuar për kopshtin magjik Keukenhof në Lisse ndryshe njihet edhe si kopshti i Evropës, transmeton lajmi.net.

32 hektarë kopsht shpesh është quajtur kopshti më i bukur në botë i pranverës, ku 7 milion të specieve të ndryshme mbillen çdo vit.

Kopshti është i njohur për tulipanët por edhe lulet tjera hyacinths, daffodils, zambakë, trëndafila, karafila dhe irises që shpesh kanë një efekt të mrekullueshëm në mendjen e njerëzve.

Që nga viti 1950, 70 vite më pare, Keukenhof është hapur për turistët për 8 javë në vit gjatë pranverës, duke filluar nga mesi i marsit deri tek mesi i majit.

Kopshti pranonte rreth 26 mijë vizitorë në ditë. Fatkeqësisht këtë vit, Keukenhof nuk mund të hapet nga pandemia e koronavirusit që ka bllokuar tërë botën dhe turistët nuk mund të udhëtojnë siç kanë bërë më parë. /Lajmi.net/

loading...

Të ngjajshme

Për herë të parë në mbi 60 vjet, valët e plazhit Acapulco ndriçohen me plankton bioluminantik

shprehja

Oqeanet ngrohen sikur të ishin hedhur 3.6 miliardë bomba mbi to

shprehja

Zbulohet një krijesë e çuditshme në Australi

shprehja

Duke përdorur shërbimet e Portalit Shprehja ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Pranoj Lexo më shumë