August 14, 2022
Portali Shprehja

Për vetëm 3 orë Tiranë – Sarandë, u hap aksi i rëndësishëm rrugor në jug të Shqipërisë (VIDEO)

Rruga kombëtare Kardhiq-Delvinë, e cila ka nisur të ndërtohet që në 2007, sëbashku me tunelin e Skërficës është hapur për qarkullimin e automjeteve.

Ky aks i ri shkurton udhëtimin që lidh Tepelenën dhe Gjirokastrën me Sarandën, njëkohësisht rrit edhe sigurinë rrugore, përcjell Ora News.

Tuneli i Skërficës me gjatësi 1316 metra është një nyje lidhëse e rrugës Kardhiq-Delvinë, për zhvillimin e turizmit në bregdetin e jugut dhe Sarandës.

Rruga Kardhiq-Delvinë me një gjatës prej 34 km do të mundësojë që udhëtimi nga Tirana drejt Sarandës të zgjasë vetëm 3 orë.

Por ministrat socialistë, njëkohësisht edhe deputetë të zonës nuk janë mjaftuar vetëm me prerjen e shiritit, por për t’i bërë qejfin Kryeministrit kishin organizuar zonën me këngë dhe valle. Madje kishin porositur edhe një grup polifonik për të marrë këngë për Edi Ramën./Ora News

https://fb.watch/e08kWWVvM_/

 

Të Ngjajshme

Sot janë bërë 24 vjet, prej kur Adem Demaçi, mori detyrën e përfaqësuesit politik të UÇK-së

admin

Imazhet satelitore shfaqin dëme të mëdha në bazën ajrore në Krime

admin

Mehaj prezanton blerjet e fundit për Ushtrinë e Kosovës

admin

Leave a Comment