June 23, 2021
Portali Shprehja

Përmes protestës kërkohet lirimi i të dënuarve për “27 prillin”

Nën moton “Drejtësi për mbrojtësit e Kushtetutës”, sot u protestua për lirimin e të dënuarve për dhunën në Kuvend me 27 prill të vitit 2017, transmeton Alsat,. Para Qeverisë u lexua një deklaratë ku u kërkua lirimi i të dënuarve. Sipas organizatorëve të protestës, akuzat për terrorizëm ndaj të dënuarve janë të montuara politikisht. Protestuesit kërkojnë nga Gjykata Supreme anulimin e aktgjykimin, dhe rigjykim. Protesta është organizuar nga komunitetet maqedonase dhe organizatat nga diaspora ndërsa kishte mbështetjen e disa partive opozitare, përfshi këtu edhe VMRO-DPMNE-në.

 

.

Të Ngjajshme

Bekteshi: Shtrenjtimi i derivateve nuk është rritje e akcizës, por shërben për të mbrojtur ambientin

admin

Të shtëna me armë zjarri në Çarshi të Shkupit

admin

Dasmat dhe ahengjet tjera në ambiente të mbyllura, Bekteshi: Kjo nuk varet vetëm nga Ministria  e Ekonomisë

admin

Leave a Comment