February 8, 2023
Portali Shprehja

​Përplasja e dy autobusëve në Senegal, të paktën 40 të vdekur

Në një përplasje mes dy autobusëve në pjesën qendrore të Senegalit, të paktën 40 persona humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë u plagosën, njoftoi sot presidenti i Senegalit Maki Sal.

Sipas njoftimit të presidentit Sal në Twitter, aksidenti ka ndodhur në fshatin Gnivi në rajonin e Kafrinit rreth katër e gjysmë të mëngjesit me orën lokale.

“Me pikëllimin e thellë lajmi për aksidentin tragjik të trafikut në fshatin Gnibi që mori 40 jetë njerëzish, ndërsa shumë u plagosën rëndë. Nga thellësia e zemrës u shpreh ngushëllimet e mia familjeve të të ndjerit, ndërsa të lënduarve u uroj shërim të shpejtë”, ka shkruar Sal.

Presidenti i Senegalit shpalli tri ditë zie në të gjithë vendin për shkak të këtij aksidenti.

Aksidentet e trafikut janë të zakonshme në Senegal, kryesisht për shkak të mosdisiplinës së shoferit, rrugëve të këqija dhe automjeteve të rrënuara.

.

Të Ngjajshme

Tërmeti vdekjeprurës, Turqia hap dy pika të tjera kufitare me Sirinë

Taravari: Kemi marrëveshje me LSDM-në, nesër ose pasnesër do ta thirri kryesinë e partisë

admin

Mickoski dhe Gashi takohen në Kuvend (VIDEO)

admin

Leave a Comment