June 3, 2023
Portali Shprehja

Përplasje mes Muskut dhe Sorosit

Pasi George Soros shiti aksionet e vogla në kompaninë Tesla, Elon Musk ka thënë përmes rrjetit social Twitter se Soros e urren njerëzimin. Musk është pronari i Twitterit dhe drejtori i Teslas.

Në një postim në Twitter të publikuar dje, ai e krahasoi Sorosin me Magneton, protagonistin e filmit X-Men. Më pas, duke iu përgjigjur komenteve në këtë postim në Twitter, ai shkroi se Soros po gërryen strukturën e qytetërimit dhe se e urren njerëzimin.

CNN vlerësoi se ishte një sulm i pabazuar nga Musk dhe theksoi se kishte kritikuar për faktin se mund të inkurajonte sulme të reja ndaj miliarderit 92-vjeçar.

Ky është një nga një seri sulmesh ndaj Sorosit dhe shpesh është objekt i teorive konspirative, shumë prej të cilave janë të natyrës antisemite. Sulmi i Muskut erdhi pasi Sorosi shiti atë që thuhej se ishte një aksion shumë modest në prodhuesin e veturave Tesla.

Në fakt, vetë Musk shiti një numër të madh të aksioneve të Teslas, dhe atë në një kohë humbjesh të mëdha në Twitter. Megjithatë, është ende aksionari më i madh në Tesla.

.

Të Ngjajshme

Zelensky: Ukraina është gati të nisë kundërsulmin

Paralajmërojnë ekspertët: Kriza energjetike në BE nuk ka pëfunduar

Pushimet verore, ku janë çmimet më të ulëta e ku më shtrenjtë

Leave a Comment