August 16, 2022
Portali Shprehja

Përshkallëzohet sërish situata në Nagorno-Karabakh, Azerbajxhani publikon pamjet e sulmeve ndaj forcave armene

Me rastin e përshkallëzimit të ri të konfliktit në Nagorno-Karabakh, Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit njoftoi se ushtria e këtij vendi kreu operacionin “Hakmarrja” për të zmbrapsur ushtrinë armene nga pozicioni i saj në këtë rajon.

Sipas ministrisë, anëtarët e ushtrisë armene në territorin e Azerbajxhanit, ku është vendosur përkohësisht kontingjenti paqeruajtës rus, kanë shkelur rëndë dispozitat e marrëveshjes së paqes nga nëntori 2020 dhe kanë kryer, siç thuhet, një akt sabotimi terrorist kundër njësive të Azerbajxhanit, raporton reuters.

“Përveç kësaj, anëtarët e grupit të armatosur armen u përpoqën të kapnin kodrën Kirgistan, e cila ndodhet në vargmalin që mbulon territorin e Kelbayar dhe Lachin dhe të vendosin pozicione të reja luftarake atje. Si rezultat i operacionit “Hakmarrja”, forcat e Azerbajxhanit kapën kodrën e Kirgistanit dhe një numër postesh të tjera komanduese në zonat malore dhe i vunë nën kontroll”, tha ministria.

Në kuadër të këtij operacioni, sipas pretendimeve nga Azerbajxhani, janë shkatërruar disa pozicione të ushtrisë armene.

“Një sulm ajror u krye gjithashtu në një njësi ushtarake në vendbanimin Yukhari Oratag në rajonin e ish-Agdarit. Si rezultat, u plagosën disa militantë armenë, u shkatërruan disa obusa D-30, si dhe automjete të shumta ushtarake dhe një pjesë e madhe. sasia e municionit”, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit.

Në fund të fjalës, Azerbajxhani theksoi se ata kërkojnë tërheqjen e plotë të trupave armene nga zona ku u krye sulmi.

“Republika e Azerbajxhanit deklaroi se prania e forcave të armatosura armene dhe grupeve të armatosura të paligjshme armene në territorin e Azerbajxhanit, ku forcat paqeruajtëse të Federatës Ruse janë të vendosura përkohësisht, mbetet ende një burim rreziku”, përfunduan ata.

.

Të Ngjajshme

Sofja mirëpriti rekomandimet e miratuara për personalitetet historike

admin

Zvicra po kërkon punëtorë, mbi 12 mijë vende të lira pune

LSDM: Janë fundosur të gjitha gënjeshtrat e VMRO-së gjoja për ndryshimin e historisë

admin

Leave a Comment