September 25, 2022
Portali Shprehja

Pesë të mrekullueshmit: “Panda” sfidon yjet e futbollit botëror

Të pamëshirshëm. Të saktë. Të pagabueshëm. Ata janë Pesë të Mrekullueshmit. Këta lojtarë garantojnë gola. Ata janë të vetmit lojtarë në kampionatet më të mirë të Europës që kanë një mesatare prej një goli ose më shumë për ndeshje në kampionatet respektive.

Robert Lewandowski dhe Borja Iglesias në La Liga Santander; Erling Haaland në Premier League; dhe Neymar dhe Kylian Mbappe në Ligue 1, janë të papërmbajtshëm në këtë fillim sezoni.

Numri 9 i pamëshirshëm i Barcelona-s

Fillimi i sezonit i Lewandowski-t te Barcelona ka qenë spektakolar. Skuadër e re, të njëjtat paraqitje. Polaku është ende duke bërë punën e tij duke shënuar dhe duke u argëtuar. Ai është golashënuesi më i mirë aktual në La Liga, me tetë gola në gjashtë ndeshje, mesatarisht 1.33 për ndeshje.

Ai po bën historinë në Camp Nou, pasi ka shënuar tetë gola në gjashtë ndeshje, pesë prej tyre në ndeshje radhazi. Ky numër nuk është arritur nga asnjë prej sulmuesve më të mirë të kohëve të fundit që kanë nënshkruar për klubin.

‘Panda’ po prodhon gola

Borja Iglesias është në flakë. ‘Panda’ është lojtari i vetëm në La Liga që ruan betejën me Lewandowski për Pichichi.

Gjashtë gola, tre me penallti, ka shënuar sulmuesi i Real Betis në gjashtë ndeshje, me një mesatare prej një goli për ndeshje. Përveç kësaj, ai është pothuajse 100 për qind efektiv kur topi është në kuadrat. Shtatë goditje kanë qenë në portë, gjashtë prej të cilave kanë përfunduar me topin në rrjetë.

Pseudonimi i tij Panda është frymëzuar nga kënga ‘Panda’ nga Desiigner. Borja adhuron muzikën hip-hop dhe ka qenë pjesë e ekipit të dytë të Celta-s që filloi të njihej si “Panada Team” në 2016-ën. Disa prej lojtarëve e pëlqenin aq shumë këngën sashumë prej tyre arritën deri aty sa bën tatuazh një panda.

Haaland i pandalshëm

Ai duket se nuk ka kufij. Numrat e Haaland në Premier League kanë qenë jashtë kësaj bote. Nuk është dashur asnjë periudhë përshtatjeje për norvegjezin, i cili ka shënuar 11 gola në shtatë ndeshje, me një mesatare të pabesueshme prej 1.57 golash për ndeshje.

Këto shifra janë absolutisht të paarritshme për sulmuesit e tjerë. Për më tepër, ai ka regjistruar edhe edhe një asist.

Dyshja e frikshme e PSG-së

Ndërsa Kylian Mbappe dhe Neymar dyshohet se nuk kanë një marrëdhënie të mirë jashtë fushës, brenda saj nuk ka probleme. Neymar ka shënuar tetë gola në tetë ndeshje në Ligue 1 me PSG.

Mbappe gjithashtu ka mesatarisht një gol për ndeshje, megjithëse humbi ndeshjen e parë të sezonit për shkak të problemeve fizike që e penguan të luante kundër Clermont. Që atëherë, ai ka luajtur në çdo ndeshje dhe ka shënuar shtatë gola në po aq ndeshje.

.

Të Ngjajshme

FIFA ndryshon rregullat, manaxherët janë gati për betejë

admin

Kaka ndërron sport, nën 3 orë e 40 minuta është objektivi i brazilianit

admin

Koeman justifikon dështimin te Barça: “Shkova në momentin më të keq të klubit”

admin

Leave a Comment